skuteczna nauka
Rozwój osobisty

Jak się skutecznie uczyć? 4 zasady, które ułatwią Ci naukę

Nauka jest z reguły ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę. Oczywiście istnieją osoby, które uwielbiają się uczyć i sprawia im to przyjemność. Umówmy się jednak, że skoro już tu jesteś, to nie należysz do tego grona. Jeśli czeka Cię ważny egzamin, sprawdzian lub po prostu musisz się czegoś nauczyć, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić to w skuteczny sposób. Ciekawy? Nie przedłużajmy zatem i przekonaj się, że nauka może być całkiem łatwa i przyjemna.

Zadbaj o otoczenie

Za efektywną naukę odpowiada kilka podstawowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest otoczenie i to właśnie od niego należy zacząć przygotowania do nauki. Wiele osób uważa, że odnajduje się w swoim bałaganie i nie musi mieć porządku do tego, aby robić coś efektywniej. Prawda jest jednak taka, że uporządkowane biurko czy przestrzeń, w której będziemy się uczyć, ma bardzo duże znaczenie w całym tym procesie. Właśnie dlatego warto zadbać o kilka szczegółów takich jak:

  • Oświetlenie

Zadbaj o to, aby światło, w którym się uczysz, było łagodne dla Twoich oczu. Kilka godzin nauki i czytania, to bardzo duże wyzwanie dla naszego wzroku. Warto zadbać o swoje oczy i zapewnić im jak najwięcej naturalnego światła, a w nocy takiego, które zapewni komfort w czytaniu notatek.

  • Dźwięki

Jeśli należysz do osób, które potrafią uczyć się niezależnie od hałasu, jaki wokół nich panuje, to masz wielkie szczęście i możesz przejść do następnego punktu. Jeśli jednak wiesz, że hałas zaburzy Twój proces myślowy i nie będziesz się mógł odpowiednio skupić na nauce, to powinieneś się na to przygotować. Najlepiej będzie, jak wyciszysz telefon, wyłączysz telewizor i usiądziesz z dala od źródeł hałasu np. okna. Wszystkie te rozpraszacze, mogą pogorszyć Twoją efektywność podczas nauki, dlatego warto je wyeliminować jeszcze przed rozpoczęciem nauki. W ekstremalnych przypadkach zaopatrz się w zatyczki do uszu.

  • Powietrze

To, że nasz mózg potrzebuje tlenu do tego, aby odpowiednio pracować, nie jest żadnym zaskoczeniem. Warto sobie o tym przypominać podczas nauki i zadbać o wietrzenie pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Przebywanie w dusznym pokoju może potęgować zmęczenie, przez co gorzej będziesz zapamiętywać materiał, którego musisz się nauczyć. Wystarczy, że otworzysz okno, a jeśli jest zimno, to rób to, co jakiś czas np. na 5 minut.

  • Stanowisko

Twoje stanowisko do nauki powinno być uporządkowane. Tylko wtedy będziesz wiedział, gdzie co się znajduje i nie będziesz tracić czasu na poszukiwania zaginionych notatek czy długopisów. Możesz uczyć się przy biurku lub na kanapie. Wszystko zależy od tego, gdzie czujesz się najlepiej i jaki “flow” łapiesz w poszczególnych miejscach. Co ciekawe nie dla wszystkich biurko jest najlepszym miejscem na naukę. Niektóre osoby o wiele lepiej uczą się np. w ogrodzie czy na ulubionym fotelu obok okna.

Motywacja

Aby podjąć jakiekolwiek działanie, niezbędna jest motywacja. Nie inaczej jest w przypadku nauki, która może wymagać naprawdę dużych nakładów motywacji. Aby szybciej ją znaleźć, ustal sobie cel swojej nauki. Pomyśl, dlaczego chcesz (lub musisz) się za to zabrać i jakie korzyści Ci to przyniesie. Postaraj się, aby cel był na tyle atrakcyjny, żeby motywował Cię do poświęcenia czasu na naukę. Weź pod uwagę korzyści, które Ci to przyniesie. Może to być dobra ocena na świadectwie, zaliczenie roku szkolnego czy też większa wiedza z materiału, który przyda Ci się później.

Postaraj się znaleźć ciekawe elementy w materiale, który musisz przyswoić, dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza, a Twoja motywacja będzie utrzymywać się przez dłuższy czas. Zapomnij też o metodzie ZZZ (zapamiętaj, zdaj, zapomnij). Jeśli podzielisz sobie naukę na kilka mniejszych części, to szansa, że zapamiętasz coś na dłużej, niż tylko do sprawdzianu jest większa. W końcu nie uczymy się po to, aby później to zapomnieć. Skuteczna nauka to ta, która zostaje z nami na długo, czasem nawet na całe życie.

Dobra organizacja czasu

Dowiedziałeś się o sprawdzianie tydzień wcześniej? Powinieneś z tego skorzystać, a naukę warto rozpocząć wcześniej niż na dzień przed nim. Nauczenie się obszernego materiału w jedną noc jest praktycznie niewykonalne, a nawet jeśli uda Ci się to zrobić, to zastosujesz zasadę ZZZ, która jest po prostu zła. Podziel sobie naukę na kilka, a nawet kilkanaście mniejszych części. Jeśli sukcesywnie będziesz uczył się przez kilka dni, to nie będziesz stresować się dzień przed sprawdzianem, że nic nie potrafisz.

Nie musisz uczyć się od razu po powrocie ze szkoły do domu. Zrób sobie chwile przerwy, zjedz obiad i odpocznij. Możesz uczyć się wieczorem i np. postanowić sobie, że poświęcisz 1-2 h dziennie na naukę. W pewnym momencie wejdzie Ci to w krew i z przyzwyczajenia będziesz siadać do nauki. Systematyka jest w nauce bardzo ważna, ponieważ poprawia umiejętność zapamiętywania i pozwala na dłużej zachować w głowie przeczytane informacje.

Własny sposób

Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innych bodźców, które będą go stymulować do skutecznej nauki. Z tego powodu warto dopasować tryb i sposób nauki do własnych preferencji. Dzięki temu nauka nie będzie kojarzyła Ci się z przykrą koniecznością i chętniej będziesz sięgać po książki. W zależności od tego jakim typem osoby jesteś czy wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem powinieneś opracować pasujący do Ciebie sposób nauki. Na przykład słuchowcy powinni chodzić na wykłady, głośno czytać swoje notatki i zapamiętywać poprzez powtarzanie nauczonych reguł. Wzrokowcom naukę ułatwiają estetyczne notatki, obrazy, tabelki i kolory. Osoba, która jest kinestetykiem najlepiej pamięta to co sama zrobiła. Taka osobowość powinna angażować do nauki swoje ciało, gestykulować, a także wizualizować przeczytane informacje. Jeśli nie wiesz jakim typem jesteś, to spróbuj kilku sposobów na naukę, w pewnym momencie opracujesz swój własny schemat, który ułatwi Ci skuteczną naukę.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz