Czy warto stworzyć warzywnik przy domu?
Blog

Czy warto stworzyć warzywnik przy domu?

Ogród większości osób kojarzy się z pięknymi kwiatami, krzewami i bylinami, które stanowią przede wszystkim funkcję ozdobną. Warto pamiętać, że oprócz takiego ogrodu w okolicy domu można stworzyć ogród warzywny. Dzięki niemu przez większą część roku będziemy mieć świeże i ekologiczne warzywa dla całej rodziny.

Co jest potrzebne do stworzenia przydomowego warzywnika?

Aby mieć swój własny warzywnik wystarczy niewielki kawałek ziemi. Dla czteroosobowej rodziny najlepsza byłaby działka o wielkości 1 ara, jednakże i na mniejszej powierzchni można posadzić kilka najbardziej potrzebnych warzyw. Oprócz tego niezbędne będą nam podstawowe narzędzia ogrodnicze takie jak łopatka, grabki, mały sekator. W sklepie ogrodniczym zakupimy potrzebne nasiona i sadzonki a także ziemię do wysiewu i agrowłókniny do przykrywania roślin. Ziemię pod warzywnik trzeba odpowiednio przygotować. Najlepiej jesienią przed sezonem solidnie ją przekopać i wzbogacić o nawóz obornikowy albo kompost. Na wiosnę wystarczy już tylko ziemię wyrównać i lekko spulchnić.

Plan ogrodu warzywnego

Zanim udamy się do sklepu ogrodniczego w poszukiwaniu nasion powinniśmy zdecydować, co konkretnie chcemy uprawiać na naszej działce. W polskich warzywnikach zwykle spotkamy marchew, pietruszkę, buraki, pomidory, sałaty, czosnek, cebulę dymkę i ogórki. Roślin do wyboru jest oczywiście dużo więcej trzeba jednak zwracać uwagę na posiadane warunki. Dane warzywo musi rosnąć na odpowiedniej glebie, która ma optymalny odczyn. Ponadto należy pamiętać, że tylko niektóre warzywa będą dobrze rosły w cieniu i półcieniu. Na naszym planie rysujemy więc grządki z warzywami pamiętając o zachowaniu zasady dobrego sąsiedztwa, bo są pewne gatunki, które nie powinny rosnąć obok siebie. Ustalając układ działki warzywnej należy pamiętać, by grządki nie były szersze jak 120 cm oraz były przedzielone ścieżkami, które ułatwią komunikację.

Jakie prace w ciągu roku trzeba wykonywać w ogrodzie?

Ogród warzywny to miejsce, gdzie przez większość roku będzie coś do wykonania. Jeśli więc ktoś lubi pracować w ogrodzie z pewnością będzie zadowolony z takiego hobby. W miesiącach luty i marzec w domu lub oddzielnym pomieszczeniu przygotowujemy rozsady warzyw. Na wiosnę sadzimy do gruntu nasze sadzonki oraz nasiona. W międzyczasie trzeba będzie dbać o to, by nasze rośliny nie przemarzły. W późniejszych miesiącach dbamy przede wszystkim o odchwaszczanie, zasilamy roślin w nawóz i w razie potrzeby podlewamy. Gdy mamy pomidory powinniśmy pamiętać by je podwiązać i usuwać tzw. wilki. Gdy przychodzi sezon letni i jesienny zbieramy warzywa, niektóre przetwarzamy a inne przechowujemy. W międzyczasie można też dosiewać warzywa o krótkim okresie wegetacji takie jak sałaty czy rzodkiewki.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz