Zasłony i rolety – które z nich wybrać do domu?
Blog

Zasłony i rolety – które z nich wybrać do domu?

Często nie doceniamy roli, jaką odrywa wystrój okna w aranżacji całego pomieszczenia. Może subtelnie podkreślać wybrany przez nas styl lub być elementem najsilniej wyróżniającym się, choć nadal pozostającym w harmonii z resztą wyposażenia. Jednak nie będziemy zadowoleni nawet z najbardziej efektownej dekoracji okna, jeśli nie będzie jednocześnie funkcjonalna. Do naszych domów najczęściej wybieramy tradycyjne zasłony lub popularnie już od wielu lat rolety. Oba rozwiązania mogą nam zapewniać prywatność czy chronić przed zbyt silnym słońcem, ale które jest najlepsze? Tak naprawdę i zasłony, i rolety mają swoje zalety i wady. Warto poznać je, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Zalety i wady zasłon

Zasłony w połączeniu z firankami stanowią tradycyjną dekorację polskich okien. Obecnie możemy wybierać spośród niezliczonej ilości kolorów i wzorów, dzięki czemu bez problemu możemy je wkomponować w każdy wystrój. Będą bardzo dobrze wyglądać zarówno w połączeniu ze stylem klasycznym, minimalistycznym, jak i rustykalnym czy industrialnym. Dostępne są też w różnej formie – na przykład na taśmie czy na przelotkach. Mogą kończyć się w okolicy parapetu lub malowniczo opadać ku podłodze. Wybierać możemy również spośród wielu materiałów – te cieńsze doskonale sprawdzą się latem, a grubsze zimą będą stanowić dodatkową barierę dla chłodu.

Kiedyś zawieszenie zasłon było procesem czasochłonnym, gdy po kolei trzeba było przypinać je do kolejnych żabek. Dziś ich montaż jest znacznie łatwiejszy, a dzięki temu bez ograniczeń możemy je zmieniać, odmieniając lekko wystrój pomieszczenia. Bawełniane i wykonane z innych lekkich materiałów możemy z łatwością wyprać samodzielnie w pralce. Inne tkaniny jednak sprawiają więcej kłopotów jak na przykład aksamit.

Ich niewątpliwymi wadami jest także to, że mogą wyraźnie zmniejszać pomieszczenie, szczególnie jeśli wybierzemy zasłony grube i masywne. Nie sprawdzą się one w niewielkich pomieszczeniach, w których zamiast przytulności mogą wywołać uczucie przytłoczenia. Zasłony to także element wystroju, na którym osiada bardzo dużo kurzu, co może przyczyniać się do występowania u alergików nieprzyjemnych dolegliwości.

Zalety i wady rolet

Rolety całkowicie zastąpiły już firanki i zasłony w szkołach czy urzędach. Coraz częściej pojawiają się także w domach. Decydując się na nie, możemy wybierać spośród coraz większej liczby modeli i sposobów montażu. Do wyboru mamy klasyczne rolety zwijane, rolety rzymskie, rolety dzień i noc, czy nawet rolety plisowane. Mogą być one przymocowane do sufitu lub ściany bądź bezpośrednio do ramy okna. Ich użytkowanie jest bardzo proste i komfortowe. Pozwalają na zasłonięcie okna jedynie do pewnego momentu, co umożliwia nam na zatrzymanie silnych promieni słonecznych, ale jednocześnie nie zaciemnić zbytnio wnętrza.

Rolety są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy, że sięgniemy po ściereczkę i ciepłą wodę z detergentem. Pomagają także uzyskać wrażenie przestronności. Zajmują znacznie mniej miejsca niż zasłony, dlatego, szczególnie jeśli zdecydujemy się na jasne kolory, mogą przyczyniać się optycznego powiększenia pomieszczenia. Ich minusem na pewno jest fakt, że wzór wybieramy na kilka lat i nie możemy zmienić w zależności od okazji czy pory roku. Nie dopasujemy ich też do wszystkich aranżacji. Doskonale prezentują się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Znacznie trudniej będzie je za to wkomponować w styl glamour. Nie zawsze naturalnie wyglądają także we wnętrzach urządzonych w stylu retro, boho lub etno.

Każdy z wyborów niesie za sobą plusy i minusy. Dlatego powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim efekcie najbardziej nam zależy i która z funkcji okiennej dekoracji jest dla nas najważniejsza. Ozdobna czy praktyczna? Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć ostatecznej decyzji lub zdania domowników są podzielone, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą wszystkie elementy.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz