Jazda rowerem jest jedną ze szczególnie lubianych aktywności fizycznych. Jest to również dla wielu osób codzienny sposób przemieszczania się. Nie mniej jazda rowerem niesie za sobą szereg pozytywów. Rozwój technologiczny w XXI wieku dotknął także tego aspektu. Coraz to częściej słyszy się na temat rowerów elektrycznych, które stanowią pewnego rodzaju alternatywę dla tradycyjnych modeli.
Zasada działania
Rowery elektryczne charakteryzują się przede wszystkim zamontowanym silnikiem elektrycznym, którego moc wynosi do 250 W. Jaką pełni on funkcję? Przede wszystkim ma za zadanie ułatwiać pedałowanie podczas jazdy, co nie oznacza, że całkowicie wyręcza człowieka w tej czynności. Ponadto, korzystanie z takiego roweru ułatwia podjazd pod różnego rodzaju pagórki oraz inne wzniesienia. W chwili napotkania oporu, silnik zyskuje dodatkową moc dzięki czemu kierowca nie będzie mieć większych problemów z jazdą pod górę. Sama zasada silnika opiera się również na wyłączeniu go w momencie szybszej jazdy lub gdy przestaniemy pedałować. Tak naprawdę rower z silnikiem elektrycznym służy jako pewnego rodzaju wspomaganie i znacznie uprzyjemnia jazdę.
Rowery elektryczne – zalety i wady
Rowery elektryczne posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim powstały one z myślą o szybkim i przyjemnym przemieszczaniu się po mieście. Jest to ułatwienie głównie w większych miastach gdzie często występują korki. Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, że jazda takim sprzętem nie męczy. Pozwala to pokonywać duże dystanse bez jakichkolwiek oznak zmęczenia. Ponadto podobnie, jak w przypadku klasycznych rowerów, tak i tu jest to świetna alternatywa dla samochodu oraz o wiele zdrowsza.
Jednakże oprócz samych zalet, rowery elektryczne mają także kilka znaczących minusów. Pierwszym z nich jest waga pojazdu. Przeważnie wynosi ona w okolicach 20 kilogramów, co może znacznie utrudnić wnoszenie takiego roweru na piętro. Sama eksploatacja jest również bardziej wymagająca. Rowery elektryczne, a właściwie akumulator w nich zamieszczony musi być regularnie ładowany oraz posiada określoną przez producenta ilość cykli ładowań. Oznacza to, że jest to element, który najpewniej będzie trzeba wymienić. Akumulator ulega również szybszemu rozładowaniu w czasie zimy co sprawia, że dystanse pokonywane przez kierowce będą krótsze.
Ostatnim aspektem jest sama cena takiego roweru. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli. Przeważnie by kupić nowy sprzęt trzeba wydać co najmniej tysiąc złotych co nie jest wcale małym wydatkiem. Jednakże w przypadku osób, które nie mogą poruszać się samochodem, zakup roweru elektrycznego będzie świetną inwestycją, a codzienna jazda nie będzie już wywoływała grymasu niezadowolenia na naszej twarzy, a radość z możliwości szybszego i bezproblemowego przemieszczania się nawet na odległe dystanse.