Ciekawostki

Świadome śnienie, czyli fascynacja ludzkim snem

Tematem lifestylowym, który mnie intryguje, od kiedy pamiętam, jest umiejętność świadomego śnienia. Czym jest świadomy sen? Termin ten wymyślił holenderski psychiatra Frederik Van Eeden, a w dużym uproszczeniu oznacza on sen, w którym osoba śniąca, zdaje sobie sprawę, że śni. Ten stan jest przez ludzi różnie nazywany np.: sen wiedzy czy sen jasny. Co ciekawe świadomego śnienia może nauczyć się każdy z nas, a jego wywołanie mogą ułatwiać niektóre substancje, obecne w rozmaitych ziołach. W języku angielskim ów stan nazywa się Lucid Dream, czyli w skrócie LD.

Występowanie zagadnienia w literaturze

Od bardzo dawna ludzie próbują zgłębić dane zagadnienie, poruszając ów problem, w tworzonych przez siebie dziełach kulturowych. W historii literatury powstały takie dzieła jak: Kontroler snów, stworzony przez Marka Nocnego czy Ptasiek, autorstwa Williama Whartona. Podobnie ma się sprawa z dziełami kinematografii jak: Vanilla Sky, Incepcja w reżyserii Christophera Nolana czy Donnie Darko.

Zastosowanie techniki świadomego snu w prawdziwym życiu

Umiejętność świadomego snu można przekuć w wiele pozytywów, które mogą nam pomóc w realnym życiu. Warto wymienić kilka zastosowań:

– Świadomy sen może zwiększyć naszą kreatywność, a także pomóc znaleźć inspirację. Należy pamiętać, że aby móc do tego dojść, trzeba opanować dość wysoki poziom kontroli.

– Ciekawym zastosowaniem może być pomoc w zwalczaniu własnych koszmarów. Australijski psycholog Milan Colic stwierdził, że wyśnięte przez pacjenta idealne rozmowy terapeutyczne są w stanie zmniejszyć, pojawiające się koszmary podczas snu. Badanie zostało oficjalnie uznane za udane, a wywoływanie świadomych snów potrafi ograniczyć nawiedzające nas koszmary. Powodzenie i skuteczność takiego badania wykazały również badania przeprowadzone przez Victora Spoormakera oraz Van den Bouta w 2006 r., a także badania psychoterapeutyczne ,,Poznanie podczas śnienia”, przeprowadzone przez Holzingera, Klöscha i Saletu.

Skutki uboczne świadomego snu

Badacze od lat spierają się, czy LD jest bezpieczne, a może niebezpieczne. Zdaniem sceptyków taki stan może prowadzić do niewyspania, a nawet do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. Na razie nie spotkano się z żadnym negatywnym przypadkiem wpływu świadomego snu na zdrowie człowieka.

Świadomy sen to zagadnienie, które fascynuje niektórych z nas od dawna. Pisarze piszą o nim książki, reżyserzy tworzą filmy, a badacze próbują zgłębić jego tajemnice. Warto zapoznać się z nim, bo jest to temat, który zasługuje na uwagę.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz