Kreatywność to cecha, która przyda się w wielu życiowych sytuacjach. Już od najmłodszych lat dzieci muszą wykazać się tą cechą podczas różnych sytuacji np. podczas zabawy czy nauki w szkole. Jednak nie tylko na tym etapie naszego życia kreatywność odgrywa kluczową rolę. Wiele zawodów wymaga wykazywania się kreatywnością na co dzień. Wbrew niektórym opiniom nie jest to cecha, którą są obdarzeni tylko wybrańcy i nie można jej wykształcić. Istnieje wiele ćwiczeń na kreatywność, które mogą pobudzić nasz mózg do działania i wymyślania ciekawych pomysłów. Jak zacząć być kreatywnym? Oto parę ćwiczeń na kreatywność, które pomogą Ci obudzić w sobie tę cechę.
Nauka kreatywności
Nie od dziś wiadomo, że za kreatywne myślenie w dużej mierze odpowiada prawa półkula mózgu. To właśnie ona odpowiedzialna jest za abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Zazwyczaj to artyści tacy jak np. muzycy i malarze mają bardzo mocno rozwiniętą prawą półkulę w momencie, gdy lewa (odpowiedzialna za logiczne myślenie i umiejętność liczenia) działa nieco gorzej. Na szczęście nad obiema półkulami da się skutecznie popracować i rozwijać ich działanie. Zarówno osoba z umysłem ścisłym może nauczyć się myśleć kreatywnie, jak i artysta może stać się mistrzem matematyki. Oczywiście istnieją pewne predyspozycje, które posiada każdy z nas. Jednym łatwiej będzie przychodzić nauka kreatywności niż innym. Warto jednak pamiętać, że przy odrobinie samozaparcia nawet osoba, która uważa się za niekreatywną, może wykształcić w sobie tę cechę na bardzo wysokim poziomie.
Kreatywności można uczyć się podobnie jak liczenia, czytania, śpiewu i gotowania. Niezbędna jest motywacja oraz czas, który należy poświęcić, aby dojść do zadowalających rezultatów. Po pewnym czasie z pewnością zauważysz, że kreatywne myślenie przychodzi Ci z większą łatwością niż wcześniej. Co więcej, ćwiczenia na kreatywność możesz wykonywać z domowego zacisza. Jak być kreatywnym? Oto ćwiczenia, które ułatwią Ci to zadanie.
Skuteczne ćwiczenia na kreatywność
Ćwiczenie pierwsze – rysowanie
Już na samym wstępie zaznaczę, że do wykonania tego ćwiczenia nie musisz mieć dużych zdolności artystycznych. Ćwiczenie polega na tym, aby na pustej kartce narysować kółka. Na samym początku może być ich niewiele np. 5 lub 10. Kolejnym krokiem jest ustawienie czasu na 3 minuty. Chodzi o to, aby w tym czasie stworzyć jak największą ilość obiektów, które mają w sobie kształt koła. Oczywiście muszą być to obiekty rozpoznawalne np. drzewa, samochód itp. Na samym początku może być Ci ciężko wymyślić w tym czasie tyle obiektów. Nie powinieneś się jednak załamywać, ponieważ przy kolejnych próbach wykonywanie ćwiczenia będzie dla Ciebie łatwiejsze. Jeśli potrafisz już narysować 10 różnych obiektów w 3 minuty, to możesz podnieść poprzeczkę wyżej. Narysuj 15 lub 20 kółek i w tym samym czasie powtórz ćwiczenie. Takie ćwiczenie to dobra zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W pewnym momencie zauważysz, że wymyślanie nowych obiektów nie jest dla Ciebie dużym wyzwaniem, oznacza to, że kreatywne myślenie staje się dla Ciebie coraz bliższe.
Ćwiczenie drugie – alternatywne zastosowanie
To ćwiczenie pomoże Ci wykształcić umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Dobrym pomysłem jest wykonywanie go w grupach np. z rodziną lub przyjaciółmi. Polega to na tym, że osoby, które z Tobą ćwiczą, podają nazwy różnych przedmiotów, a Ty musisz znaleźć dla nich inne zastosowanie niż to, do czego rzeczywiście służą. Możesz też samodzielnie sporządzić listę przedmiotów i wymyślać dla nich różne zastosowania. Nagle może okazać się, że miska może stać się perkusją, akwarium lub kapeluszem przeciwdeszczowym. To ćwiczenie uczy kreatywnego myślenia, nawet jeśli zastosowanie danego przedmiotu wydaje Ci się zbyt abstrakcyjne to nic takiego. W tym ćwiczeniu chodzi o to, aby ruszyć wyobraźnią i wzbić się na wyżyny kreatywnego myślenia.
Ćwiczenie trzecie – tworzenie historii
Tworzenie historii jest prostym ćwiczeniem, na które mogą się zdecydować nawet początkujący. Chodzi w nim o to, aby na kartce wypisać 5 równoważników zdań. Z wypisanych słów trzeba stworzyć jedną historię. Ważne jest to, aby wszystkie równoważniki znalazły się w Twojej opowieści. Historyjki nie muszą być długie ani bardzo realistyczne. Tak naprawdę im bardziej bajkowe one będą, tym lepiej. W pewnym momencie z pewnością zaczniesz z łatwością tworzyć ciekawe historyjki, które zadziwią Twoich znajomych.