noworoczne postanowienia
Rozwój osobisty

Jak skutecznie robić postanowienia noworoczne

“Nowy rok nowa ja!” – jednak czy na pewno? Wszyscy doskonale wiemy, jak to jest z postanowieniami noworocznymi. Wszyscy je robimy, niektórzy wprowadzają w życie, a tylko nieliczni trwają w nich dłużej niż miesiąc. Jednak wcale nie musi tak być, a postanowienia noworoczne wcale nie muszą być z góry skazane na niepowodzenie. Zobacz jak SKUTECZNIE robić noworoczne postanowienia i jak w nich wytrwać (dłużej niż miesiąc). 😉

Koniec roku nie jest dobrym terminem na noworoczne postanowienia

Wbrew modzie na robienie postanowień noworocznych przełom grudnia i stycznia wcale nie jest dobrym momentem na szaleńcze zmiany w swoim życiu. A czemu? Dlatego, że w tym czasie mamy zazwyczaj więcej wolnego niż zawsze, mamy czas na relaks, jesteśmy wypoczęci i po prostu wydaje nam się, że możemy zrobić wszystko. Zaczynając od zgubienia zbędnych kilogramów, na zmianie pracy kończąc. Niestety wracając do rzeczywistości i starego trybu życia po jakimś czasie zaczyna nam brakować tej boskiej energii, którą mieliśmy w święta i po Sylwestrze. Nasza nadludzka motywacja wypala się dzień po dniu i kończy się złamaniem postanowienia.

Z niewiadomych przyczyn dla większości ludzi początek roku i zostawienie za sobą poprzedniego to idealny moment, aby zacząć wszystko od zera. Nowy początek, nowe możliwości i świeży umysł. Takie nastawienie rzeczywiście może dać pozytywnego kopa do działania jednak nie można się dać się ponieść emocjom. Postaraj się pomyśleć racjonalnie. Zmiany w życiu możesz wprowadzać niezależnie od pory roku, święta czy cyferki w kalendarzu. Najtrwalsze postanowienia to te nie te, które powstają w Nowym Roku a w momencie, gdy poczujemy, że to właściwy czas na zmiany.

Jeśli chcesz schudnąć, to Nowy Rok nagle nie sprawi, że weźmiesz się za siebie. Możesz obudzić się pewnego dnia, pięć miesięcy po Sylwestrze i to do tego w środku tygodnia i stwierdzisz, że czas wziąć się za siebie. I wtedy Twoje postanowienie będzie miało większą szansę, aby przetrwać – po prostu byłeś na nie gotowy i wypowiedziałeś je świadomie, a nie pod wpływem trendu na noworoczne obiecanki.

W moim życiu najlepsze i najtrwalsze postanowienia przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Nie czekam do końca roku, aby zacząć zmiany. Korzystam z tego, że jestem gotowa na podjęcie jakichś działań i to robię. Nawet jeśli od Sylwestra minęło już wiele czasu i nie mogę pochwalić się przed znajomym postanowieniami.

Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać?

No dobrze skoro już skrytykowałam sens noworocznych postanowień to czas powiedzieć Ci jak w nich wytrwać. Wiem, że nie nastroiłam Cię pozytywnie do tego, aby sobie cokolwiek postanawiać na Nowy Rok. Mimo wszystko jest kilka sposobów na to, aby te noworoczne decyzje zostały z Tobą na dłużej. Więc jeśli już czujesz tę magię i moc, że po Sylwestrze uda Ci się zmienić życie to nie rezygnuj z tego. Jednak pamiętaj o kilku prostych rzeczach.

Nie postanawiaj sobie zbyt wielu rzeczy

Im więcej rzeczy sobie postanowisz, tym większą możesz mieć pewność, że nie dotrzymasz nawet połowy z nich. Staraj się robić nie więcej niż sześć postanowienia i stopniowo wprowadzaj je do swojego życia. Przyzwyczajenie się do nowych rzeczy trochę zajmuje i trzeba poświęcić temu sporo czasu. Dlatego im więcej ich będzie, tym trudniej będzie Ci wprowadzić choć jedno na stałe.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Jeśli do tej pory nie miałeś nic wspólnego z bieganiem, to nie przebiegniesz za pierwszym razem 5 km na raz. No dobrze może przebiegniesz, ale gwarantuje Ci, że skończy się to nieziemskimi zakwasami i tym, że będzie to Twój pierwszy i ostatni bieg. Chodzi mi o to, że zmiany powinieneś wprowadzać stopniowo. Jeśli zrobisz to za szybko możesz się zniechęcić tym, że coś Ci nie wychodzi lub nie masz na to siły.

Wybieraj rzeczy, które sprawią Ci choć trochę przyjemności

Noworoczne postanowienia nie powinny być dla Ciebie karą a pozytywną motywacją do zmiany czegoś na lepsze. Aby dotrzymywać noworocznych postanowień, musisz się z nimi zaprzyjaźnić. Może nie nastąpi to od razu, ale muszą być one dla Ciebie na tyle przyjemne, że zostaniesz przy nich na dłużej.

Ciesz się małymi sukcesami i nagradzaj się za nie

Pamiętaj, że zmiana nawyków, które najprawdopodobniej towarzyszyły Ci przez kilka lat, nie jest czymś prostym. Dlatego staraj się cieszyć nawet najmniejszymi sukcesami w drodze do celu i nagradzaj się za nie. Czasem coś może pójść nie po Twojej myśli, ale to nie powód do tego, aby się załamywać, tylko działać dalej.

Wymyśl nowe postanowienia

Co roku postanawiasz sobie, że zaczniesz biegać, ale nic z tego nie wychodzi? To czas, aby pomyśleć o nowym postanowieniu i przestać co roku obiecywać sobie to samo. Być może bieganie nie jest czymś, w czym jesteś w stanie wytrwać dłużej niż kilkanaście dni. Jednak to doskonały pretekst do tego, aby w końcu spróbować czegoś nowego i otworzyć się na nowe możliwości. Jeśli już od kilku lat postanawiasz sobie to samo, ale jeszcze nigdy nie udało Ci się wytrwać w tym postanowieniu to być może znak, że to nie jest dobre postanowienie dla Ciebie? Szukaj i testuj rzeczy, które mają szansę zostać w Twoim życiu na dłużej.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz