Zdrowie i uroda

Efektywne ćwiczenia na odchudzanie, czyli dlaczego nie musisz robić brzuszków

Gdy szybkim krokiem zbliża się sezon plażowy, coraz więcej osób zaczyna spoglądać na wagę. Nie zawsze są zadowoleni z tego, jaką liczbę na niej zobaczą. Jakie ćwiczenia odchudzające wprowadzić, aby możliwie najniższym kosztem wprowadzić największe zmiany w swoim życiu?

Nie musisz robić setek brzuszków

Wiele osób chcąc spalić tkankę tłuszczową na brzuchu zaczyna masowo robić dziesiątki, a nawet setki ćwiczeń na tę partię ciała. Niestety nie wiedzą, że spalanie tłuszczu nie działa punktowo. Jeśli będziesz ćwiczyć i katować swój brzuch, co najwyżej zbudujesz na nim mocne mięśnie. Tkanki tłuszczowej jednak zapewne nie spalisz. Także mięśnie te będą nie tylko ukryte pod warstewką tłuszczu, lecz dodatkowo będą ten tłuszcz wypychać do góry. Tworzy to wrażenie, że od ćwiczeń brzucha robi się on coraz większy. Dlaczego tak się dzieje?

Nasz organizm nie spala tłuszczu w miejscu, gdzie pracują mięśnie. Tkanka tłuszczowa jest rozprowadzona po prawie całym naszym ciele. Z niektórych miejsc znika szybciej, na przykład z szyi, przedramion czy góry klatki piersiowej. Z innych nie chce zniknąć wcale, a przynajmniej nie poddaje się bez ciężkiej walki. Jest to uwarunkowane genetycznie. Zazwyczaj u mężczyzn miejscem o najbardziej “upartej” tkance tłuszczowej jest brzuch. U kobiet może być to brzuch, biodra lub uda. Lub każde z tych miejsc po trochę. Co więc w takim razie zrobić?

Najlepsze ćwiczenia na odchudzanie

Najlepsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej to takie, które angażują możliwie najwięcej partii mięśniowych. Wprawianie dużych partii mięśni w ruch zużywa energię. Ta energia jest magazynowana w pokładach cukrów w organizmie, lecz również jako tkanka tłuszczowa. Osoby wytrwale ćwiczące, na deficycie kalorycznym, wcześniej czy później zaczną spalać tłuszcz. Najpierw z miejsc, gdzie organizm chce się go pozbyć najszybciej. Czyli najczęściej z twarzy, ramion, góry klatki piersiowej.

Ćwiczenia siłowe, które angażują wiele dużych partii mięśniowych, a które mogą być polecane jako skuteczne ćwiczenia odchudzające, to między innymi:

 • martwy ciąg
 • hip thrust
 • przysiad z obciążeniem
 • wyciskanie sztangi na ławeczce
 • wiosłowanie w opadzie tułowia

Jeżeli nie należysz do miłośników siłowni i ćwiczeń siłowych, wprowadź do swojego życia elementy wysiłku aerobowego. Z angielskiego wysiłek taki popularnie nazywany jest terminem cardio. Można w ten sposób określić chociażby:

 • chodzenie na spacery
 • bieganie
 • pływanie
 • jeżdżenie na rowerze
 • wiosłowanie
 • uprawianie sportów

Powyżej wymienione aktywności również są skuteczne przy odchudzaniu. Dlaczego? Ponieważ praktycznie wszystkie angażują największą partię mięśni naszego ciała, czyli nogi. Im więcej będziesz chodzić, tym więcej spalisz kalorii. Im będziesz mieć więcej mięśni na nogach, tym więcej kalorii będziesz spalać robiąc ten sam dystans podczas spaceru. Dlaczego warto jest łączyć elementy ćwiczeń siłowych oraz treningu cardio, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że brzuch rzeźbi się bardziej w kuchni, niż na siłowni. Wszelkie wysiłki poświęcone na ćwiczenia można zniweczyć stosując nieodpowiednią dietę.

Mogą Ci się spodobać