Punktualność to bardzo przydatna cecha, którą niestety nie każdy posiada. Z pewnością znasz choć jedną osobę, która zawsze wita się słowami “przepraszam za spóźnienie” i nie pamiętasz, kiedy ostatnio udało się jej przyjść na czas. A może to właśnie Ty jesteś taką osobą? Jeśli tak to najwyższa pora to zmienić. Będąc punktualnym, możesz zyskać naprawdę wiele. Przede wszystkim nie będzie Ci wstyd za to, że po raz kolejny zawiodłeś osobę, z którą się umówiłeś. To także sposób na zrobienie dobrego wrażenia i zyskanie szansy np. na pozytywny przebieg rozmowy rekrutacyjnej.
Zalety bycia punktualnym można by wymieniać jeszcze długo jednak czas skupić się na konkretach. Jak przestać się wszędzie spóźniać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Jak stać się punktualną osobą?
1. Kładź się o odpowiedniej godzinie
Poranne wstawanie dla większości z nas nie jest niczym przyjemnym. Bardzo dużo osób spóźnia się właśnie rano – do pracy, do szkoły lub po prostu na to, żeby wcześniej wykonać codzienne obowiązki. Wpływ na to ma najczęściej zbyt krótki sen, czyli zbyt późne chodzenie spać.
Jeśli wiesz, że musisz wstać o godzinie 7 czy też 8, to warto pójść spać ok. 22-23, aby dać swojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu na regeneracje. Pójście spać wcześniej niż zawsze wymaga dużego poświęcenia, a może pomóc Ci rozwiązać Twój problem ze spóźnianiem się.
2. Oszacuj czas, który potrzebny jest Ci do przybycia na miejsce
Kluczem do tego, aby się nie spóźnić w umówione miejsce, jest oszacowanie czasu, który zajmie Ci podróż oraz przygotowanie się. Wiele osób ma tendencje do tego, aby planować zbyt wiele rzeczy, w krótkim czasie z nadzieją, że uda im się zrealizować plan.
Staraj się racjonalnie obliczyć, ile zajmie Ci dojazd autobusem, samochodem czy innym środkiem transportu. Weź też pod uwagę, co musisz zrobić, aby przygotować się do wyjścia. Kąpiel, zjedzenie obiadu czy pomalowanie się to kolejne minuty, które trzeba doliczyć, aby się nie spóźnić.
Dobrym zwyczajem jest też dawanie sobie kilkunastominutowego zapasu. Nigdy nie wiadomo czy przygotowania do wyjścia Ci się nie przedłużą lub, czy autobus akurat będzie stał w korku. Warto więc dać sobie 10-20 minut zapasu, aby mieć pewność, że się nie spóźnisz.
3. Ustaw budzik
Jeśli boisz się, że spóźnisz się na ważne spotkanie lub umówioną wizytę, to ustaw budzik. To dobry i prosty sposób na to, aby mieć pewność, że zdążysz w umówione miejsce na czas. Ustawienie budzika na wykonanie konkretnych czynności sprawdzi się u zapominalskich lub tych, którzy mają naprawdę napięty grafik.
Oczywiście ten sposób należy połączyć ze wcześniejszym, aby sprawdził się w stu procentach. Zanim ustawisz budzik, zastanów się, ile czasu potrzebujesz na wykonanie konkretnych czynności.
4. Nie odkładaj nic na ostatnią chwilę
Odkładanie różnych rzeczy na ostatnią chwilę to zły nawyk, który może się na Tobie zemścić w najmniej odpowiedni momencie. Na przykład, jeśli musisz wyjść wcześnie rano na spotkanie, to nie odkładaj wyprasowania ciuchów i spakowania niezbędnych rzeczy na ostatni moment. Lepiej jest to zrobić na spokojnie, wieczorem dzień wcześniej.
Konieczność zrobienia odłożonych rzeczy może sprawić, że nie uda Ci się na czas dotrzeć na umówione spotkanie. Nawet kilka z pozory błahych czynności takich jak szukanie dowodu rejestracyjnego, wyrzucenie śmieci czy znalezienie odpowiednich ubrań w połączeniu ze sobą mogą sprawić, że będziesz o kilka lub kilkadziesiąt minut do tyłu.