Biznes

Gra szkoleniowa, czyli rozwiązywanie problemów w firmie

Najróżniejsze problemy, czy w życiu osobistym albo zawodowym, to coś, to jest zupełnie normalne. Różni ludzie radzą sobie w różny sposób z próbami ich rozwiązania, dużej grupie pójdzie to wszystko naprawdę szybko, a innym tempo tak szybkie nie będzie. Wiele rozmaitych metod umożliwia to, aby nauczyć się inaczej podchodzić do problemów życiowych, a dodatkowo wyszukiwać w efektywny sposób kreatywne rozwiązania.

Do tego typu metod należy gry symulacyjne, założenia której będą się opierać na koncentracji na człowieku i jego potrzebie stworzenia wynalazków rewolucjonizujących świat. Twórcze zastosowanie dostępnych gier menedżerskich umożliwi dotarcie do rozwiązań, które wyróżniają się nieszablonowym podejściem. Design Thinking jest stosowany w rozmaitych celach w biznesie, na przykład chętnie sięga po niego Human Resources.

Według różnych badań blisko osiemdziesiąt procent kadry zarządzającej i kierowniczej uznaje symulacje szkoleniowe za jeden z istotniejszych elementów w organizacji, w której pracują. Poza tym, w miejscach, gdzie dużą wagę się przykłada do zarządzania ludzkimi zasobami, metoda ta bywa kilka razy częściej stosowana. Pozwala ona zupełnie inaczej spoglądać na potencjalnych pracowników, a co za tym idzie mieć możliwość optymalnego wyboru.

Podstawą przy metodzie gry szkoleniowej jest dokładne określenie problemu, który się rozwiązuje, wtedy do sukcesu będzie duży krok bliżej. Pytanie, które należy zadać na samym początku, to, czemu zmiana jest wymagana, a w drugim kroku co w danym obszarze może zostać zmienione. Żeby pytanie mogło do odpowiednich ludzi trafić, należy stworzyć grupę ekspertów z dużym doświadczeniem, najlepiej z różnych działów i o różnych kompetencjach.

Prezentowana metoda to przede wszystkim praca warsztatowa, dlatego zbudowana grupa musi być dobrze poinformowana o problemie który należy rozwiązać. Trzeba także dać możliwość wypowiedzenia się członkom o zagadnieniu, które się opracowuje. Każdy może zupełnie odmiennie spostrzegać całość problemu, a co za tym idzie mieć później inne pomysły.

Omawiając dokładnie, co jest źródłem problemów i jakie będą drogi prowadzące do celu, trzeba włączyć w rozważania klienta. Przy prowadzeniu rekrutacji będzie to kandydat poszukujący zatrudnienia. Rolą całego zespołu będzie analiza jego potrzeb i oczekiwań, a następnie potem stworzenie charakterystyki. Końcowy krok gry strategicznej, najbardziej angażujący to wymyślanie, i wybranie spośród znalezionych rozwiązań tego najlepszego.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz