Biznes

Prowadzenie firmy to wyzwanie

Biznes wymaga zaangażowania

Prowadzenie biznesu wymaga zaangażowania. Jest to sprawa ważna, ale niełatwa. Statystyki mówią, że przez pierwsze dwa lata od założenia firmy 80 procent firm zamyka swoje podwoje. Jest to dużo, ale pozostałe 20 procent rozwija się i jest w stanie przetrwać trudne chwile. Nie należy jednak się bać, tylko trzeba sobie zdać sprawę z zagrożeń.

Co powinien robić przedsiębiorca?

Przedsiębiorca powinien zaplanować wszelkie możliwe rozwiązania – zarządzać sobą w czasie, automotywować się, planować, mieć dobry biznesowy plan działania. Poza tym powinien dbać o siebie i swoje zdrowie oraz otoczyć się solidnymi pracownikami, którzy pomogą mu rozwijać firmę, będą pracowali z pełnym zaangażowaniem w swoje działania. Niejedna osoba docenia takie podejście i chętnie z niego korzysta. Praca musi być wykonana dobrze, solidnie, optymalnie. Przedsiębiorca powinien zadbać o to, by jego firma działała i promować ją, nie może ulegać zniechęceniu i osiadać na laurach. Przedsiębiorca ma przed sobą wiele wyzwań i powinien być gotowy na ich podejmowanie. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista.

Przedsiębiorca powinien być świadomy:

* istnienia zagrożeń

* zmienności przepisów polskiego prawa

* istnienia konkurencji

* konieczności planowania

* obserwowania konkurencji i wyprzedzania jej o krok

* zagrożeń pracowniczych – nieuczciwości ze strony pracowników lub fluktuacji kadr pracowniczych

* inwestowanie to konieczność – bez inwestowania pieniędzy nie ma rozwoju firmy

* konieczności posiadania zaplecza technicznego oraz informacyjnego

* negocjacji z kontrahentami, współpracownikami, itp.

* możliwości pojawienia się w firmie kontroli z NIK, PIP, Sanepidu czy innych instytucji – kontrolerzy muszą dostać pomieszczenie, kawy, herbaty oraz dostęp do wszelkich akt. Takie są zasady i tak trzeba zawsze postępować – kontrolerzy mogą w firmie spędzić sporo czasu, a wyniki kontroli są bardzo ważne i nie zawsze są po myśli firmy. Niestety, to też jest właściwość prowadzenia działalności gospodarczej – każdy może otrzymać wsparcie, każdy na nie zasługuje.

To tylko podstawowe sprawy, o których przedsiębiorca pamiętać powinien. Jego praca musi przebiegać płynnie, a firma musi być dobrze zarządzana. Prezes powinien mieć zastępcę – urlopy czy zwolnienia lekarskie się zdarzają, a zastępca jest w stanie pomóc we wszelkich sprawach. Jego pomoc jest nieoceniona i warto o niej pamiętać. W rodzinnej firmie cała rodzina może liczyć na siebie. Jest to bardzo ważne i warto zabiegać, by tak się działo.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz