Zarządzanie flotą ciężarówek przez źle dobrany monitoring gps może przysporzyć nam więcej problemów niż całkowity brak takiego rozwiązania w naszej firmie. Bardzo łatwo sobie przecież wyobrazić sytuację, w której nawigacja kieruje prowadzącego pojazd na trasę nieprzejezdną dla ciężarówek, która obfituje w ostre skręty, a czasem nawet okazuje się ślepą uliczką. Na szczęście niektórzy producenci systemów telematycznych zdają sobie z tego sprawę i mają w swojej ofercie narzędzia ściśle adekwatne do potrzeb kierowców samochodów ciężarowych.
Na czym polega działanie takich produktów? Oprócz tego, że zawierają one aktualne mapy i są w stanie wytyczyć najszybszą drogę do celu, są również zaopatrzone w zestaw informacji o ograniczeniach, restrykcjach czy trasach nieprzejezdnych dla większych i cięższych samochodów. Te ograniczenia to między innymi maksymalna wysokość i ciężar danego pojazdu, ślepe uliczki czy ostre skręty, nieprzejezdne dla długich, przegubowych pojazdów. Co więcej, liderzy sektora, jakim jest monitoring gps udostępniają do tego użytkownikom ich funkcjonalności systemy wymiany danych, dzięki którym kierowcy mogą sami nanosić poprawki i informacje na mapę swojej nawigacji. Wskazówki te po uprzednim zweryfikowaniu są przekazywane do systemu aktualizacji, z którego nieodpłatnie może korzystać każdy kierowca zaopatrzony w narzędzia danej firmy. To sprawia, że profesjonalne narzędzia telematyczne w bardzo dużym stopniu ułatwiają zarządzanie flotą pojazdów ciężarowych.
Co zyskuje firma, która zdecyduje się na wprowadzenie opisywanych tu narzędzi? Przede wszystkim dużo bardziej zrelaksowanych i bezpiecznych kierowców, którzy mogą skupiać się na drodze nie myśląc o możliwych komplikacjach, które mogą ich spotkać. Sprawia to, że dostawy do klientów są dużo szybsze, a firma zyskuje jeszcze bardziej profesjonalny wizerunek. Takie systemy to przyszłość spedycji, więc warto zaopatrzyć się w nie już teraz, by zdystansować konkurencję w jak największym stopniu.