Blog

Jak prasować poszczególne rodzaje tkanin?

Zazwyczaj w każdej szafie znajdują się ubrania zarówno bawełniane, jak i wełniane, jedwabne, lniane czy wykonane z tkanin syntetycznych. Aby odzież ta mogła służyć jak najdłużej, trzeba ją prać przy użyciu odpowiedniego programu, a także prasować w odmienny sposób. Odpowiedni, czyli jaki? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące prasowania poszczególnych materiałów.

Bawełna

Prasujemy ją żelazkiem, którego stopa jest nagrzana do 150-180oC. Ciemne tkaniny należy wygładzać po lewej stronie, przykrywając je uprzednio lnianą bądź bawełnianą ściereczką. Dzięki temu nie będą one się zbytnio błyszczały. W przypadku jasnych materiałów nie ma takiej konieczności.

Len

Prasujemy wtedy, gdy jest jeszcze delikatnie wilgotny, mając tkaninę przewróconą na prawą stronę. Stopa żelazka powinna być nagrzana do 180-220oC. Wygładzone lniane ubranie najlepiej powiesić na wieszaku od razu po zakończeniu tego procesu, co utrwali efekt prasowania.

Wełna

Prasowanie ubrań z niej wykonanych zaczynamy od lewej strony, zwracając szczególną uwagę na szwy oraz obręby podszycia. Następnie przewracamy tkaninę na stronę prawą i kładziemy na niej wilgotną, lnianą ściereczkę. Pod wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury (sięgającej 180-220oC) wełniane włókna zmiękną i będzie je można łatwo wygładzić. Jeśli na odzieży wełnianej podczas wcześniejszego prasowania powstały świecące ślady, prasujemy je w wyżej wymieniony sposób, następnie nakładając na nie suszą ściereczkę, na którą przyłożymy na bardzo krótką chwilę bardzo gorące żelazko.

Jedwab

Jego prasowanie wykonujmy w temperaturze 90-120oC. Wyższy jej poziom prowadzi do uszkodzenia delikatnych włókien. Jedwab naturalny prasujemy na sucho, przewracając go uprzednio na lewą stronę. Gdy jakieś zgięcia nie chcą się usunąć bądź gdy tkanina zbytnio się błyszczy – wtedy delikatnie zwilżmy ją w problematycznym miejscu, chwilę potrzymajmy bezpośrednio nad parą, a potem ponownie wyprasujmy. W przypadku ubrań z jedwabiu sztucznego prasujemy je na lewej stronie w momencie, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Nie spryskujemy ich dodatkowo wodą, ponieważ może ona zostawić nieestetyczne plamy.

Tkaniny syntetyczne

To wszystkie te, które wykonane są przy użyciu poliamidowych, syntetycznych włókien, np. Nylon, kapron czy stylon. Co do zasady nie wymagają one prasowania (zwłaszcza jeśli ubrania z nich wykonane po praniu powiesimy na wieszaku i wygładzimy dłonią). Gdy jednak uznamy je za konieczne, wtedy żelazko nastawmy na temperaturę maksymalnie 120oC, cały proces prasowania wykonując przez cienką, bawełniana ściereczkę.

Wiskoza, tafta, krepa satynowa

Każdą z tych tkanin prasujemy po lewej stronie, kładąc na nie suchą, bawełnianą ściereczkę. Temperatura żelazka powinna mieć średnią wartość (ok. 120oC), a ewentualne zagniecenia delikatnie moczymy i wtedy również prasujemy przez ściereczkę.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz