Blog

Zioła, które złagodzą dokuczliwe objawy stresu

Napięcie nerwowe objawia się w bardzo różny sposób. Objawem stresu może być kołatanie serca, bóle głowy czy brzucha. W złagodzeniu dokuczliwych oznak stresu bardzo pomocne są zioła.

Goryczka żółta na bóle brzucha

Jedną z częściej występujących reakcji na stres są skurcze narządów wewnętrznych. Skurcze te złagodzi goryczka żółta. Roślina ta ma w swoim składzie sekoirydoidy – substancje gorzkie, które stymulują wydzielanie śliny, soku żołądkowego, jelitowego i trzustkowego oraz żółci. Zioło to najlepiej działa, jeśli zostanie połączone z innymi: kminkiem, melisą, chmielem i rumiankiem. Do przygotowania naparu potrzebujemy łyżeczki zmieszanych ze sobą w równych (np. po łyżce stołowej) ziół. Należy zalać je wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem przez kwadrans. Napar pije się trzy razy dziennie po szklance.

Chmiel pomoże zasnąć

Chmiel warto stosować przy problemach ze snem wywołanych między innymi uczuciem „zaciskania żołądka” i skurczami jelit. Z szyszek chmielu pozyskiwana jest lupulina. Są to otarte gruczoły włosków wydzielniczych, które zawierają mający działanie nasenne i rozkurczowe olejek eteryczny. Przygotowany z łyżeczki suszonych szyszek chmielu (należy zalać je szklanką wrzącej wody) napar należy wypić na pół godziny przed położeniem się spać.

Kozłek lekarski na kołatanie serca

Jedna z reakcji na stres jest kołatania serca. Powoduje je nadmierne wydzielanie adrenaliny. Zawarte w kozłku lekarskim walepotriaty oraz olej eteryczny powodują, że serce zaczyna pracować rytmicznie. W aptece dostępne są krople walerianowe. Można je kupić bez recepty. Stosuje się je zgodnie z zaleceniami na ulotce. Kozłek lekarski może posłużyć także do przygotowania nalewki, ale trwa to cztery tygodnie. Zamiast czekać – wybierzmy się do apteki po gotowe krople.

Wierzba biała na bóle głowy

Najważniejszym składnikiem wierzby białej są salicylany. To dzięki nim działa ona przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo kora wierzby zawiera składniki, które działają przeciwgorączkowo i ułatwiają zasypianie. W razie stresu warto sobie przygotować napar z 2 łyżek kory wierzby zalanych szklanką gorącej wody. Napar gotowy jest do wypicia po 10 minutach. Można go dosłodzić miodem, gdyż jest gorzki. Jeśli nie mamy czasu na parzenie ziela, można kupić zawierające korę wierzby białej suplementy diety.

Nasilony stres często przyczynia się do rozwoju depresji. Warto znaleźć więc dla siebie najbardziej odpowiednią metodę radzenia sobie ze stresem. Depresja jest bowiem chorobą, która sama nie zniknie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz