Blog

Halitoza – nieprzyjemne schorzenie jamy ustnej

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust może dotyczyć każdego. Wiele osób lekceważy jednak ten dość wstydliwy problem i nie zdaje sobie sprawy z tego, że halitoza jest chorobą z którą należy walczyć. Jeżeli przypadek ten cię dotyczy, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego więcej na ten temat. 

Halitoza – przyczyny

Z halitozą każdy może mieć problem bez względu na wiek, czy też status społeczny. Przyczyną powstawanie tej choroby może być brak higieny o jamę ustną, jednak bardzo często dotyka osób, które regularnie dbają o zęby. Powodem powstawania halitozy najczęściej są bakterie, które w nadmiarze gromadzą się w tylnej, grzbietowej części języka. Niestety, ale wiele osób błędnie myśli, że brzydki zapach z ust wydobywa się z żołądka.

Innymi przyczynami halitozy mogą być choroby dziąseł, źle czyszczone aparaty ortodontyczne (w których gromadzi się nadmiar pokarmów), nieprawidłowo dobrane protezy zębowe, czy też kserostomia (suchość w jamie ustnej).

Halitoza może być także objawem różnych innych chorób, takich jak na przykład zapalenie migdałków, zatok, czy też oskrzeli.

Halitoza – objawy

Rozpoznanie haliktozy jest oczywiście bardzo łatwe. Lekarz za pomocą zmysłu węchu jest w stanie wykryć chorobę. Nieprzyjemny zapach z ust jest dosyć charakterystyczny w przypadku haliktozy, więc specjaliści nie będą mieli większego problemu z jej wykryciem.

Halitoza – leczenie

Bardzo wiele osób boi się udać do lekarza, aby porozmawiać o halitozie. Próbuje samemu rozwiązać problem zaopatrując się w preparaty, które ukryją przykry zapach z ust. Niestety jest to tylko chwilowe wyjście z sytuacji. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty. Ludzie też źle wybierają lekarzy. Zamiast udać się do stomatologa, wybierają gastrologów, czy też czasem laryngologów. Wynika to właśnie z błędnego myślenia o przyczynie powstania halitozy.

Warto jest się udać do stomatologa po profesjonalną poradę. Stosowanie środków maskujących brzydki zapach z ust może pogłębić problem. Powinniśmy znaleźć przyczynę powstania halitozy, zamiast chwilowo ją ukrywać. Dzięki czemu raz na zawsze pozbędziemy się uciążliwej choroby i będziemy mogli cieszyć się świeżym oddechem. Może się okazać, że za halitozą stoi inna choroa.

W przypadku halitozy powinniśmy większą uwagę poświęcić higienie języka. Istnieją specjalne szczoteczki, które pomogą go skutecznie oczyścić ze wszystkich bakterii. Także stosowanie nici dentystycznych, które usuną wszystkie resztki pokarmowe pomiędzy zębami, jest niezbędne. Płyn do płukania jamy ustnej wspomoże nasze działania. Jest to skuteczny sposób na walkę z niechcianymi bakteriami.

Na czas leczenia warto jest również wyeliminować pokarmy, które potęgują nieprzyjemny zapach z ust. Powinniśmy więc unikać jedzenia m.in. czosnku, cebuli, czy też mięsa. Także porzucenie papierosów i alkoholu pomoże nam w walce z chorobą.

Haliktoza z pewnością nie powinna być lekceważona. Wizyta u stomatologa jest konieczna, jeżeli chcemy pozbyć się problemu. Nieprzyjemny zapach z ust może być sprawą wstydliwą, jednak im szybciej oddamy się w ręce specjalisty, tym szybciej będziemy mogli bez skrępowania rozmawiać. Pozbycie się dyskomfortu z pewnością ułatwi życie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz