Blog

Smartfon i słodycze – co je łączy?

To, że cukier negatywnie wpływa na organizm człowieka wiadomo nie od dziś. Każda łyżeczka cukru mniej to lepsze zdrowie, a co za tym idzie lepsze samopoczucie. Zacznij stopniowo ograniczać cukier w diecie, a efekty na pewno będą zadowalające!

Wiemy, że cukier nie jest zdrowy, jednak większość z nas nie jest świadoma, że aktywuje on w mózgu te same ośrodki, które są aktywowane przez narkotyki! Naukowcy przebadali osoby jedzące duże ilości produktów zawierających cukier (w tym oczywiście słodycze) i odnotowali, że jądro półleżące – część mózgu – wskazywała u tych osób bardzo dużą aktywność. Co więcej aktywność ta była porównywalna do aktywności tej samej części mózgu u osób zażywających narkotyki. Nie jest to zbyt pocieszające, prawda? Niestety, to nie koniec…

Nie tylko cukier i narkotyki są ze sobą związane. Wykazano także, co łączy smartfon i słodycze – a ściślej mówiąc, jak światło niebieskie wpływa na spożywanie słodkich przekąsek. Wyniki badań Society for the Study of Ingestive Behavior wykazały bezpośredni związek z wpływem niebieskiego światła na zwiększoną chęć jedzenia słodyczy w kolejnym dniu. Co to oznacza? Otóż zasypiając przy włączonym telewizorze, siedząc do późnych godzin przed ekranem komputera czy wpatrując się przed snem w smartfon fundujemy sobie zachcianki na słodycze następnego dnia. Warto zatem zrezygnować z niezdrowych przyzwyczajeń, albo najlepiej całkowicie usunąć z sypialni sprzęty emitujące światło niebieskie. Jeżeli jednak nie możemy oprzeć się pokusie przeglądania stron internetowych przed snem, lub zwyczajnie nie mamy w ciągu dnia czasu na wysłanie wszystkich maili i załatwienie spraw postarajmy się zminimalizować ilość dochodzącego do nas światła niebieskiego.

W wielu smartfonach i laptopach znajdziemy obecnie funkcję zwaną „filtrem światła niebieskiego” – skorzystajmy z niej jak najprędzej. Jeżeli nie mamy takiej funkcji, możemy pobrać specjalną aplikację, która eliminuje niebieskie świecenie. Zadbajmy o swoje zdrowie! Światło niebieskie nie tylko sprawia, że mamy ochotę na słodycze, ale także wpływa na pojawianie się zmarszczek! A to już kolejny czynnik, który powinien zmotywować nas do zmian. Co prawda w drogeriach znajdziemy już kremy, które zawierają specjalne filtry, chroniące przed niebieskim światłem, ale nigdy nie możemy być do końca pewni działania kosmetyków. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” spróbujmy ograniczyć czas spędzany z telefonem w ręku – nie wpływa to dobrze ani na nasze zdrowie, ani na wygląd, ani na relacje społeczne.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz