Blog

Śpij na zdrowie i dla szczupłej sylwetki

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne dla naszego zdrowia jest regularne wysypianie się. Skutki lekceważenia tego, mogą być bardzo poważne. Zespoły naukowców badają ten temat i dochodzą do bardzo poważnych wniosków.

Potrzeba snu to nie tylko czas na uzupełnienie zapasów energii raz na dobę. Nasz mózg zmienia stan, by usunąć toksyczne produkty uboczne aktywności neuronalnej z dnia. Co dziwne, ten sam proces zaczyna się pojawiać w mózgu, który jest chronicznie pozbawiony snu. Naukowcy odkryli, że uporczywe zarywanie nocy powoduje, że mózg usuwa znaczną ilość neuronów i połączeń synaptycznych, a odespanie może nie być w stanie odwrócić uszkodzeń. Podobnie jak komórki w ciele, neurony w mózgu są nieustannie odświeżane przez dwa różne typy komórek, które są odpowiedzialne za usuwanie starych i zużytych w procesie zwanym fagocytozą – co oznacza „pożerać” w języku greckim. Ich zadaniem jest przycinanie niepotrzebnych synaps (połączeń) w mózgu w celu odświeżenia i przekształcenia okablowania.

Wiemy, że ten proces występuje, gdy śpimy, aby usunąć neurologiczne zużycie dnia, ale teraz wydaje się, że to samo dzieje się, gdy niedosypiamy. Jak twierdzą naukowcy, mózg osoby chronicznie niedosypiającej dosłownie „pożera” sam siebie, co może skutkować w dalszej perspektywie chorobami, takimi jak choroba Alzheimera i innymi formami neurodegradacji. Inne badanie, opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care, ujawniło, że ludzie, którzy okresowo pracują na nocnej zmianie, są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Colorado Boulder i Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, którzy przyjrzeli się skutkom pracy nocnej. Wyniki badania ujawniły, że ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wzrosło wraz ze wzrostem liczby nocy pracy pracowników, niezależnie od tego, czy początkowo są genetycznie zagrożeni, czy nie. Ponadto zespół badawczy odkrył, że osoby, które pracowały na nieregularnych lub rotacyjnych zmianach, miały o 44 procent wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami, które nigdy nie pracowały w nocy. Co więcej, osoby, które pracowały przez osiem lub więcej nocy w każdym miesiącu, były o 36 procent bardziej narażone na rozwój cukrzycy w porównaniu z osobami, które pracują tylko w ciągu dnia.

W kilku przeprowadzonych badaniach wykazano, iż sen ma związek z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie – im mniej snu, tym wyższy jej poziom. Zaś Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (IARC) dodaje pracę na nocnej zmianie do listy możliwych czynników rakotwórczych, po przeprowadzeniu analizy istniejących badań na ten temat. Przeanalizowano dane dotyczące głównie pielęgniarek i załóg lotniczych i stwierdzono, że ryzyko zachorowania na raka znacznie wzrastało.
Czynnikiem odpowiedzialnym za to może być melatonina, która jest hormonem wytwarzanym przez organizm głównie w nocy i odgrywa ważną rolę w regulacji wewnętrznego zegara organizmu, a także ma wpływ na układ odpornościowy. Sen to integralna część doby, a jego optymalna ilość pozwala zadbać o dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz