Blog

Na co zwracać uwagę szukając pracy?

Szukając pracy, nie można wierzyć fantastycznym ogłoszeniom, obiecującym wysokie zarobki bez wysiłku i doświadczenia. Takie oferty pracy to przeważnie próby naciągaczy, liczących na naiwność ludzi nowych na rynku pracy. Jak w takim razie znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia w zawodzie? To pytanie dotyczy ogromnej liczby młodych osób.

Staż – ryzyko, które może się opłacić

Po pierwsze – trzeba założyć, że nie będzie łatwo. Żadna poważna firma nie zechce zatrudnić na umowę o pracę osoby, która nie zna branży. Nie dość, że taki człowiek nie generuje żadnych zysków, to jeszcze angażuje innych pracowników w szkolenie, odciągając ich od właściwej pracy. Najlepszym sposobem jest pójście na kompromis. Firmy, które zamieszczają ogłoszenia pracy z ofertą stażu doskonale zdają sobie z tego sprawę. Trzeba pogodzić się z faktem, że jest to zajęcie bezpłatne lub słabo opłacane. Spójrzmy na to ze strony pracodawcy – oferuje on naukę i doświadczenie, jakiego nie uzyskamy na żadnej uczelni. Oczywiście są przypadki, gdy firma stale rekrutuje stażystów i zatrudnia ich do „czarnej roboty”, by po paru miesiącach wymienić ich na innych. Jednak wielu pracodawców publikuje oferty pracy w poszukiwaniu młodych ludzi, których mogliby wyszkolić na swój własny sposób. W takim razie warto podjąć ryzyko, bo gdy stażysta się sprawdzi, jego umowa zostanie przedłużona, a zarobki wzrosną. Inwestycja w ludzi szybko się zwraca, a prawdziwi biznesmeni doskonale to rozumieją.

Wolontariat – wymagający pewniak

Będąc jeszcze na studiach, można pomyśleć o wolontariacie i organizacjach non-profit. Najczęściej nie zamieszczają oni ofert pracy na portalach, dlatego trzeba samemu wybrać interesującą branżę i zgłosić się osobiście. Można tam spotkać wielu życzliwych ludzi, którzy podzielą się swoim doświadczeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba szukająca pracy może szybko zweryfikować, czy owa działalność odpowiada jej zapatrywaniom na przyszłą karierę. Na dodatek jest to cenny wpis w CV, który pomoże w przyszłości znaleźć dobrze płatną ofertę pracy.

Pasja – źródło utrzymania

Każdy musi jednak z czegoś żyć, opłacać mieszkanie, rachunki, jedzenie. Jeśli wolontariat jest niemożliwy ze względu na finanse, przy odpowiedniej determinacji można spróbować podzielić swoje życie zawodowe. Znaleźć pracę na pół lub trzy czwarte etatu, a resztę czasu poświęcić na zajęcie, które będzie rozwijać pasję. Z takiej pasji z czasem może zrodzić się pomysł na biznes.

Szukanie pracy bez doświadczenia to trudne zadanie (sprawdź: Szukam Pracy). Trzeba jednak zacisnąć zęby i dać sobie czas na rozwijanie umiejętności. Praca marzeń nie istnieje – by ją zdobyć, należy ciężko pracować, a po jakimś czasie wysiłki zwrócą się w postaci zarobków i satysfakcji. Oczywiście nie każdemu powiedzie się jednakowo – ktoś może znaleźć pracę już po pierwszym stażu, kto inny będzie musiał przejść ich kilka, by zostać zatrudnionym na stałe. Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy, trzeba pamiętać, że najważniejsza jest cierpliwość i wytrwałość, co zaowocuje doświadczeniem, które jest najwyżej punktowane przez autora ogłoszenia pracy.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz