ING to popularny bank, w związku z czym to właśnie do niego kieruje swoje kroki w pierwszej wiele osób, które poszukują kredytu hipotecznego.
Jakich dokumentów wymaga ten bank od potencjalnych kredytobiorców? Ile kosztuje kredyt hipoteczny w tej instytucji i co zrobić, żeby na nim nie przepłacić? Sprawdź!
Kredyt hipoteczny w ING – wymagane dokumenty
ING dzieli dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego na trzy kategorie: dokumenty ogólne, dotyczące nieruchomości i dokumenty do weryfikacji zdolności kredytowej. Dodatkowo niezbędna będzie wycena nieruchomości (może jej dokonać zewnętrzny rzeczoznawca, ale zanim to zrobi, powinien on otrzymać od klienta m.in. udostępniony przez ING protokół z inspekcji oraz wytyczne do operatu).
Dokumenty ogólne to wniosek o kredyt, dowód tożsamości ze zdjęciem, a także dokument zawierający dane wnioskodawców. Z kolei dokumenty dotyczące nieruchomości będą zależały od tego, czy mowa o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego, czy o budowie domu. Przykładowo, w przypadku zakupu z rynku wtórnego, potrzebny będzie numer księgi wieczystej.
Jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką, trzeba także dostarczyć zaświadczenie z banku o wysokości salda do spłaty. Dodatkowo, w przypadku, gdy mieszkanie zostało nabyte w drodze darowizny, trzeba przedstawić także umowę darowizny.
Kwestia dokumentów do weryfikacji zdolności kredytowej jest z kolei zależna od formy zatrudnienia. Przy preferowanej przez bank umowie o pracę na czas nieokreślony, trzeba zaopatrzyć się w oświadczenie lub zaświadczenie o dochodach (ma tutaj znaczenie, czy kredytobiorca otrzymuje wynagrodzenie na konto w ING, czy nie), a także potwierdzenie wpływu wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące.
Ile kosztuje kredyt w ING?
Na koszt kredytu w ING wpływa między innymi to, czy klient wybierze produkt z oprocentowaniem stałym, czy zmiennym (bank oferuje obie te opcje), a także czy skorzysta z dostępnych okresowo ofert specjalnych. Trzeba pamiętać, że oferta banku w każdej chwili może się zmienić, dlatego też nie należy bazować na informacjach sprzed kilku lat czy nawet sprzed kilku miesięcy. Aktualne warunki powinny być zawsze dostępne na stronie internetowej ING.
Jednak zamiast samodzielnie kontaktować się z bankiem, lepiej w pierwszej kolejności poprosić o poradę wykwalifikowanego eksperta z Multikredyt.pl. Porówna on oferty wszystkich instytucji finansowych, aby znaleźć tę najlepszą, dzięki czemu klient nie będzie niepotrzebnie przepłacał. Co więcej, zajmie się on dla kredytobiorcy częścią formalności związanych z zaciąganiem zobowiązania, dzięki czemu proces ten będzie szybszy i bezproblemowy.