Finanse

Kalkulator fotowoltaika. Do czego służy?

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach niezwykle popularnym hasłem. To jedno z odnawialnych źródeł energii, które do jej wytwarzania posługuje się promieniami słonecznymi. Być może dzwonił do ciebie przedstawiciel jednej z firm, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. I być może zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem. Powstaje zatem pytanie, jak nie dać się oszukać i jak sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić dzięki tej instalacji? Z pomocą przychodzi internetowy kalkulator fotowoltaika.

Kilka słów o fotowoltaice

Jeśli chciałbyś wprowadzić to rozwiązanie w swoim domu lub firmie, powinieneś wiedzieć, z czego składa się instalacja fotowoltaiczna. Jej głównymi elementami są panele złożone z ogniw, dzięki którym powstaje energia, falownik i licznik. 

Popularność fotowoltaiki wzrosła wraz z podwyżkami cen prądu, dzięki panelom produkujemy bowiem własny. Najważniejsze jest to, aby zostały one zamontowane w dobrym miejscu, ponieważ musi padać na nie odpowiednia ilość światła słonecznego. Zazwyczaj wybór pada na dachy budynków.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób rozliczana będzie energia, którą wytworzy twoja instalacja? Jak sprawić, by jej nie zabrakło i co się stanie, gdy będzie jej za dużo? W drugim przypadku energia przedostanie się do sieci elektrycznej, z której będziesz mógł skorzystać, jeżeli w przyszłości jej zabraknie. Powstały prąd przepływa bowiem między budynkiem a Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, stąd też w instalacji konieczna jest obecność licznika.

Istnieje jednak prosty sposób na uniknięcie tych problemów. Jest nim obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej przed jej montażem. W Internecie znajdziemy wzory, które pozwolą nam na oszacowanie ilości zarówno produkowanej energii, jak i tej, którą wykorzystujemy. Najłatwiej będzie jednak skorzystać z kalkulatora energii.

Kalkulator fotowoltaika – do czego służy?

Kalkulator fotowoltaika, znany też jako kalkulator energii lub kalkulator pv, pozwoli nam wykonać opisane wyżej obliczenia. Dzięki niemu dowiesz się także, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice. Takie narzędzie oferuje m.in. austriacki producent fotowoltaiki, Fronius. Na jego oficjalnej stronie internetowej znajdziemy kalkulator, do którego musimy wpisać niezbędne dane, w tym:

  • roczne zużycie energii
  • roczny koszt energii
  • głównie źródło ogrzewania domu
  • liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe
  • wysokość miesięcznego rachunku za energię.

Na podstawie tych informacji system wykona dla nas obliczenia. W serwisie internetowym Fronius natkniemy się także na wiele artykułów dotyczących fotowoltaiki, w tym jej opisy, zalety instalacji i wynikające z niej korzyści, a także objaśnienie działania poszczególnych elementów instalacji. Na hasło kalkulator fotowoltaika wyszukiwarka zasypie nas odpowiedziami, dlatego uważajmy i wybierzmy sprawdzone źródło.

Popularność fotowoltaiki wynika przede wszystkim z chęci zadbania o środowisko naturalne i własne finanse. Dlatego nie czekaj i zacznij starania o instalację już dziś!

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz