Blog

Jak działają teksty zakotwiczenia i blogowe odnośniki?

Posiadanie prosperującego bloga ma wśród wielu innych zalet i tą, że bardzo ułatwia założenie kolejnego prosperującego bloga. Cała ciężka praca związana z budowaniem społeczności internautów skupionych wokół bloga oraz polepszaniem pozycji w rankingach wyszukiwarek jest czymś, co wygenerowane na jednym blogu, może zostać przetransferowane na drugi.

Nie tylko uwaga publiki starego bloga może zostać skierowana na nową blogerską stronę internetową, umieszczenie serii linków i odnośników wiodących do nowego bloga, swoista „brama”, znacząco polepszy SEO tego drugiego. Nowy blog niemalże od razu pozyskuje wiarygodność wyszukiwarek dzięki temu, że prowadzące do niego odnośniki wychodzić będą od innej, ugruntowanej i wiarygodnej strony internetowej.

Niestety, jest obszar na którym blogerzy dają stale ciała niemalże działając na przekór wiedzy o SEO, a jest to sposób w jaki podchodzą do tekstu wewnątrz znaczników tagu A (ang. anchor text) lub inaczej tekstu zakotwiczenia, kiedy rozpoczynają promocję krzyżową stron.

 Jak tekst zakotwiczenia działa?

Ten typ tekstu uaktywnia się przy kliknięciu, a takie kliknięcie jest ważnym sygnałem dla wyszukiwarki. Odnośnik z napisem „kliknij tutaj” o wiele mniej się sprawdza niż podobny odnośnik zawierający słowa kluczowe, które wyszukiwarka ma skojarzyć ze stroną. Kiedy więc przystępujesz do promocji swojej strony staraj się wypełniać wszystkie odnośniki prowadzące do niej i z niej słowami kluczowymi związanymi z jej tematyką.

Należy pamiętać, że Google odnotowuje tylko pierwszy odnośnik ze słowami kluczowymi powiązanymi z adresem URL strony, do której prowadzi. Kolejne odnośniki do tego samego adresu URL zostaną zignorowane razem z ich słowami kluczowymi.

Na przykład jeśli posiadamy stronę, która zajmuje się obrotem kostkami do gry i zamierzamy do zwiększenia jej popularności, a co za tym idzie efektywności sprzedaży, posłużyć się „szczodrze” odnośnikami, możemy użyć słów kluczowych „kup kostki do gry online”. To doskonały tekst zakotwiczony bogaty w słowa kluczowe, który pomoże nie tylko przedostać się z jednej strony na drugą, ale przekaże Google, że strona, na którą link wskazuje, jest poświęcona kupnie kostek online. Natomiast jeśli później na tej samej stronie umieszczamy kolejny odnośnik do sklepu internetowego z kostkami, tym razem pod tytułem „najlepsze kostki do gry”, tekst zakotwiczony „najlepsze kostki do gry” zostanie zupełnie zignorowany przez Google. Ale nie wszystko stracone… Możesz zawsze umieścić odnośnik do innego adresu URL niż strona domowa, ale wciąż kierujący do jednej ze stron sklepu online – wtedy tekst zakotwiczenia zostanie odnotowany.

Podsumowując, dla każdej strony serwisu internetowego można stworzyć jeden odnośnik z tekstem zakotwiczenia, który będzie liczył się dla Google. Jeden adres URL- jeden tekst zakotwiczenia ze słowami kluczowymi, to zasada, o której pamiętać powinien każdy pozycjoner.

Strony zapełnione linkami do tego samego adresu URL nie tylko pogarszają wrażenie estetyczne, ale również nie pomagają w efektywnym SEO.

 Odnośniki nawigacyjne

Jednym z rezultatów sposobu w jaki Google traktuje tekst między tagami A oznacza, że musisz być ostrożny w ustalaniu nawigacji po witrynie. Linkowanie krzyżowe wewnątrz samego serwisu internetowego jest doskonałe, ponieważ tworzy serię linków pojawiających się na każdej stronie i wyraźnie zwiększa wartość liczbową jakości strony, indeksowaną przez wyszukiwarkę (PageRank). Jest to szczególnie zalecane.

Jednakże powinniśmy być świadomi gdzie zakodowana jest nawigacja na stronie internetowej. Jeżeli używasz standardowego blogowego szablonu jest wysoce prawdopodobnym, że nawigacja jest ponad prawą częścią strony. To doskonałe położenie. Nawigacja usytuowana po prawej stronie czyni treść każdej wiadomości bądź strony pierwszym linkiem, którego tekst zakotwiczenia będzie się liczył.

Jeżeli masz nawigację po stronie lewej, lub na górze, wtedy link nawigacyjny pojawi się przed treścią Twoich wiadomości lub stron. Tzw. Jeśli posiadasz rulon odnośników (ang. blogroll links) z nazwą Twojej strony, wtedy jest to jedyny tekst zakotwiczenia, jaki będzie liczony przez wyszukiwarkę i podporządkowany do jej adresu URL. Oczywiście, wciąż możesz skorzystać z tekstów między tagami A na innych stronach nowego serwisu internetowego (rulon odnośników z pewnością kieruje do strony domowej witryny internetowej, tak jak powinien ). Jeżeli masz lewostronną lub prawostronne położenie rulona odnośników, bądź pewien, spełnia należycie swe zadanie promocji nowych odnośników do poszczególnych stron witryny.

 Odnośniki wewnętrzne.

Tej zasady nie stosuje się jedynie do łączenia odnośnikami dwóch oddzielnych stron, odnośniki wewnątrz strony także zawierają tekst zakotwiczenia. Tak jak w przypadku odnośników prowadzących poza granice strony, odnośniki wewnętrzne również będą się liczyć tylko raz. Wielu posiadaczy stron internetowych zapomina o tym czynniku linkowania – często pracują ciężko by stworzyć profil linka zwrotnego i nadać mu odpowiednią nazwę ze słowami kluczowymi, wpasowaną między tagami a, że zapominają wspomóc wyszukiwarkę poprzez użycie dobrego tekstu zakotwiczenia w linkach zewnętrznych.

 Nie przesadzaj

Na koniec należy przestrzec przed nadmiernym użyciem odnośników o takie samej zawartości słów kluczowych, ponieważ to pierwszy objaw spamu. Nazwa twojej strony nie podlega temu, ale jeśli jest poświęcona przygotowaniu płatków śniadaniowych i większość linków zwrotnych zawiera słowa „płatki śniadaniowe”, wtedy możesz otrzymać karę, ponieważ nie wygląda to naturalnie. Odnosi się to do linków zwrotnych, a nie wewnętrznych.

Z tego powodu jeśli zamierzasz użyć rulona odnośników (ang. blogroll links) na Twojej nowej stronie, najbezpieczniejsze będzie po prostu nazwanie go tak, jak nazywa się nowa strona, a nie jakaś szczególna fraza kluczowa.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz