Blog

Jak zarządzać długami? Sposoby na poradzenie sobie z trudną sytuacją finansową

Słowo „długi” nie kojarzy się w sposób pozytywny żadnemu kredytobiorcy. Zazwyczaj jest tak, że chcemy się pozbyć ich, jak najszybciej. Niestety korzystanie z kredytów oraz pożyczek prywatnych firm staje się coraz popularniejsze, przez co coraz więcej osób popada w problematyczne zadłużenie. Jeszcze większy problem pojawia się w momencie, gdy zbyt dużej liczbie zobowiązań finansowych towarzyszy utrata pracy, obniżenie zarobków lub inny problem uniemożliwiający regularną spłatę. Co zrobić w takie sytuacji, aby odpowiedzialnie zarządzać swoimi długami?

Zarządzanie długami – dlaczego warto to robić?

Bycie osobą zadłużoną wcale nie musi oznaczać czegoś negatywnego. Duża część dorosłych ludzi posiada choć jeden kredyt. Jeśli tylko nie pojawia się problem ze spłatą takiego zobowiązania, to wszystko jest w porządku. Bycie zadłużonym nie oznacza posiadanie dużej ilości zobowiązań, które są trudne do spłaty. Tak naprawdę dłużnikiem jest każdy kredytobiorca, ponieważ jest winien pieniądze bankowi, od którego je pożyczył. Kontrolowane zadłużanie się nie powinno stanowić większego problemu dla domowego budżetu. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiedzialne zarządzenie swoimi długami.

Dzięki temu będziesz budować swoją historię kredytową, a także zwiększysz zdolność do otrzymania większego zobowiązania np. kredytu hipotecznego. Odpowiedzialne zaciąganie kredytów dobrze działa na Twoją wiarygodność wobec instytucji finansowych. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy liczba zobowiązań jest tak duża, że kredytobiorca nie jest sobie w stanie z nią poradzić. Wtedy zdolność kredytowa się obniża i możliwe jest wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Aby do tego nie dopuścić, to przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu powinieneś dokładnie się zastanowić.

Jak zarządzać długiem?

Aby dobrze zarządzać długiem, możesz wziąć kredyt na jego spłatę https://habza.com.pl/kredyt-dla-zadluzonych/ i zyskać nowe, niższe raty. Alternatywnym rozwiązaniem jest też obniżenie swoich wydatków i przeznaczenie zaoszczędzonych pieniędzy na spłatę długu. Warto też pamiętać o terminowej spłacie. Jeśli będziesz dokonywał płatności w terminie, to bank nie będzie miał powodów do tego, aby uznać Twoją zdolność kredytową za niską. Pamiętaj o tym, że nawet najmniejsze opóźnienie może źle wpłynąć na Twoją historię kredytową. Jeśli chciałbyś w przyszłości wziąć kredyt, mając na koncie negatywne wpisy w BIK czy KRD, to możesz mieć utrudnione zadanie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz