Blog

Wznowienie działalności gospodarczej – szybko i bez bólu

Prowadziłeś działalność gospodarczą, jednak z jakiegoś powodu zdecydowałeś się, lub byłeś zmuszony zawiesić jej działalność? Możesz bez problemu wrócić do prowadzenia swojego biznesu – to prostsze, niż myślisz! Zwłaszcza po przeczytaniu artykułu, w którym rzeczowo wyjaśnię, jak wznowić działalność gospodarczą.

Prowadzenie działalności gospodarczej z pewnością nie jest łatwe. Oczywiście, posiadanie swojego biznesu, i bycie swoim własnym szefem jest bardzo komfortowe i satysfakcjonujące, jednak wiąże się z tym kilka minusów. Z pewnością będzie to praca nieco bardziej czasochłonna, niż przepracowanie codziennie ośmiu godzin na etacie. To także duża odpowiedzialność, konieczność podejmowania różnego rodzaju decyzji. Jednak obok wad można wskazać kolejną zaletę, a mianowicie możliwość rozwoju swojej działalności na większą skalę. Jeśli zdecydowałeś, że chcesz znów prowadzić działalność, możesz ją w łatwy sposób wznowić. Możesz zrobić to osobiście, telefonicznie, przez pełnomocnika lub nawet online!

Dawniej zawieszenie działalności gospodarczej mogło trwać tylko rok. Przepisy prawa uległy jednak zmianie, a więc nie musisz już spieszyć się z decyzją, czy próbować na nowo, czy całkowicie zamknąć biznes. Jeśli po przemyśleniach i uporządkowaniu innych spraw doszedłeś do wniosku, że chcesz wrócić do prowadzenia działalności, możesz ją wznowić. Jeśli prowadzisz jednoosobową firmę, wystarczy kilka kroków, aby na nowo wrócić na rynek. Sprawdź, co musisz zrobić.

Od czego zacząć, jeśli chcę wznowić moją działalność gospodarczą?

Jeśli we wniosku o zawieszenie swojej firmy wpisałeś datę wznowienia działalności, Twoja sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ wtedy wracasz do biznesu automatycznie. Jeśli jednak nie podjąłeś wcześniej decyzji o dacie wznowienia działalności, musisz zrobić to teraz. Nic w tym dziwnego, że zawieszając działalność nie wiedziałeś dokładnie, kiedy, i czy w ogóle chcesz wrócić do wznowienia firmy. Weźmy pod uwagę przypadek, kiedy nie wiedziałeś, kiedy będziesz gotowy na wznowienie działalności gospodarczej. Jeśli szybko zmieniłeś zdanie, to wznowić działalność możesz najwcześniej 30 dni po jej zawieszeniu. Podobnie wygląda to, jeśli chcesz wrócić do prowadzenia działalności po dłuższym czasie.

Co zrobić, aby wznowić działalność?

To wbrew pozorom całkiem łatwa procedura – musisz złożyć odpowiedni wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wtedy zawiadomienie trafia także do odpowiedniego dla Ciebie urzędu skarbowego oraz placówki ZUS.

Co czeka mnie po powrocie do prowadzenia działalności?

Z wróceniem do działalności gospodarczej wiąże się oczywiście powrót do wszelkiego rodzaju obowiązków – nie tylko tych związanych z Twoją firmą, ale także podatkowych. Jeśli przed zawieszeniem działalności korzystałeś z jakiegokolwiek rodzaju ulg, musisz upewnić się, czy te nadal Ci przysługują. Jeśli nie masz już prawa do obniżonego ZUSu czy ulgi na start, możesz zaktualizować dane firmy oraz kody ubezpieczenia. Datę wznowienia działalności gospodarczej wybierasz sam – nie ma znaczenia, czy wybierzesz początek, czy koniec miesiąca. Wybierając ostatnie dni miesiąca, nadal płacisz składki zdrowotne tak, jak za cały miesiąc.

Warto także sprawdzić, czy podczas nieobecności Twojej firmy na rynku nie weszły w życie żadne nowe przepisy regulujące zasady funkcjonowania działalności gospodarczej. Warto mieć to na uwadze, aby nic Cię nie zaskoczyło, co mogłoby wygenerować dodatkowe koszty.

Po wznowieniu działalności gospodarczej musisz pamiętać o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o rozliczeniu przychodów i kosztów z czasu, kiedy Twoja działalność była zawieszona. Pamiętaj także o obowiązku kasy fiskalnej czy kwestiach związanych z podatkiem VAT.

Jak szybko po złożeniu wniosku moja działalność gospodarcza zostanie wznowiona?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile będą musieli czekać na wznowienie działalności gospodarczej od dnia złożenia wniosku. Nie trwa to ani 7, ani 14 dni roboczych. Twoja działalność zostanie wznowiona najpóźniej w następnym dniu roboczym po złożeniu wniosku i wpłynięciu odpowiednich danych do CEDiG.

Wznowienie działalności za pomocą internetu

Dzisiaj coraz więcej codziennych czynności przenosi się do inernetu – to rozwiązanie znacznie szybsze i wygodniejsze. Online możesz także wznowić swoją działalność gospodarczą, co jest czynnością szybką i wygodną. Jeśli przy zakładaniu firmy nie zarejestrowałeś się w systemie CEDiG, musisz zrobić to teraz, zalogować się oraz wypełnić odpowiedni wniosek dotyczący wznawiania działalności gospodarczej. Do potwierdzenia wniosku będzie potrzebny Ci profil zaufany, profil elektroniczny lub bankowość elektroniczna. Nie musisz martwić się, że któryś z punktów we wniosku wypełnisz nieprawidłowo – system natychmiast wyśle do Ciebie informację zwrotną, abyś mógł od razu skorygować błąd.

Inne sposoby na wznowienie działalności gospodarczej

Jeśli nie chcesz wznawiać działalności gospodarczej za pomocą internetu, możesz także odwiedzić odpowiedni dla swojego miejsca zamieszkania urząd gminy. Tam działalność wznowisz osobiście. Istnieje także możliwość poproszenia o to pełnomocnika, którym jest wybrana wcześniej przez Ciebie osoba lub małżonek lub któreś z dzieci. Alternatywą dla dwóch poprzednich opcji, używaną zdecydowanie najrzadziej jest wznowienie działalności gospodarczej listownie. To rozwiązanie należy do dość kłopotliwych, ponieważ wymagany jest wtedy podpis notariusza. Działalność gospodarczą możesz założyć lub wznowić dzwoniąc na odpowiedni numer telefonu. Konsultant wypełni dane we wniosku. Numer wniosku należy pokazać w urzędzie gminy, gdzie Twój wniosek zostanie wydrukowany do podpisu.

Jak widzisz, samo założenie czy wznowienie działalności gospodarczej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zdecydowanie zachęcamy do podjęcia tego kroku każdego, kto nadal waha się, czy warto otwierać własny biznes – z dobrym planem i zapałem do pracy z pewnością osiągniesz sukces w swojej dziedzinie! Życzymy powodzenia.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz