urządzanie pokoju dla dziecka
Życie codzienne

Jak urządzić bezpieczny pokój dla niemowlaka?

Dziewięciomiesięczne oczekiwanie na narodziny upragnionego maleństwa może wydawać się wiecznością. Warto zatem nieco urozmaicić sobie ten radosny i bardzo ważny czas, i przeznaczyć go na przygotowania do przyjścia dziecka na świat. Oprócz dziecięcej wyprawki musisz pomyśleć o zorganizowaniu przestrzeni dla niemowlaka. Jak się do tego zabrać? O czym warto pamiętać? I co zrobić, aby pokój dla dziecka był bezpieczny? Podpowiadamy!

Pokój dla niemowlaka powinien być gotowy na kilka tygodni przed porodem!

Planowanie pokoju dla maleństwa dostarcza nam całej masy emocji – od radości i ekscytacji, aż po strach i lęk. Obawy spowodowane są wątpliwościami oraz nasuwającymi się pytaniami: czy aby na pewno sprawdzimy się w roli rodzica i czy jesteśmy przygotowani na pojawienie się dziecka w domu.

Na każdą ewentualność nie da się przygotować, możemy jednak zawczasu zadbać o urządzenie bezpiecznej i przytulnej przestrzeni dla niemowlaka. Do urządzania pokoju dla dziecka warto zatem zabrać się już na kilka miesięcy przed planowanym porodem. Przyszli rodzice będą mogli na spokojnie przemyśleć rozplanowanie przestrzeni, rozłożyć wszystkie koszty w czasie, a także dokładnie wywietrzyć wnętrze po remoncie i kupić bezpieczne oraz funkcjonalne meble.

Bezpieczny pokój dla dziecka — malowanie ścian

Przygotowanie bezpiecznego pokoju dla niemowlaka obejmuje w pierwszej kolejności malowanie ścian. Zanim jednak wybierzemy kolor, trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i niezbędne atesty, które potwierdzają bezpieczeństwo i brak szkodliwych toksyn w farbie. W tym celu powinniśmy szukać farb, które posiadają: atest Instytutu Matki i Dziecka, znak Błękitnego Anioła, lub Ecolabel, czy też logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego.

Dopiero po upewnieniu się, że dana farba będzie bezpieczna dla naszego maleństwa, możemy przystąpić do wyboru koloru. Jeżeli chodzi o pokój dla niemowlaka, to warto wybierać stonowane, delikatne i spokojne barwy. Na ścianach najlepiej sprawdzą się pastelowe kolory, które możemy dodatkowo ozdobić ramkami z rodzinnymi zdjęciami lub innymi dekoracjami dedykowanymi do pokoju maleństwa.

Jakie meble powinny znaleźć się w pokoju niemowlaka?

Pokój nowo narodzonego dziecka powinien zostać wyposażony w bezpieczne i funkcjonalne meble. Małe dzieci bardzo szybko rosną, dlatego podczas wybierania łóżeczka do dziecięcego pokoiku warto pomyśleć o takim, które z czasem będziemy mogli nieco powiększyć. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić nieco gotówki, która z pewnością przyda się na inne wydatki związane, chociażby z zakupem pieluszek, czy dziecięcych kosmetyków.

Nie przekładajmy jednak funkcjonalności ponad bezpieczeństwo! Oglądając łóżeczka, czy inne meble dla niemowląt zwracaj uwagę nie tylko na jakość użytych materiałów, ale także na atesty i wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa – tyczy się to zwłaszcza lakierowanych i farbowanych powierzchni.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Urządzając pokój dla dziecka, trzeba także pamiętać o drobnych szczegółach dotyczących bezpieczeństwa. Wszelkie kontakty powinny zostać zabezpieczone specjalną zaślepką, a kable ukryte w listwach.

Jeżeli chodzi o okna, to powinny znaleźć się w nich blokady uniemożliwiające dziecku ich  otwarcie i wyjście na zewnątrz. A jeżeli już mowa o oknach i parapetach, to pamiętaj, aby w dziecięcej sypialni nie znajdowały się żadne kwiatki i inne rośliny, które mogą zostać skonsumowane przez Twoje maleństwo. Wszelkie ostre krawędzie warto zabezpieczyć specjalnymi, ochronnymi osłonkami. Dzięki nim Twojemu dziecku nie stanie się krzywda, gdy uderzy się o kant któregoś mebla.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz