Blog

Zasady doboru męskiej marynarki

W poniższym poście rozważymy kilka zasad, które podpowiedzą nam jak dobrać garnitur. Powszechnie wiadomo, że w garderobie każdego mężczyzny powinien znaleźć się chociaż jeden garnitur, który idealnie wpasuje się w klimat świąt, karnawału jak i innych wieczorowych imprez. Dobrze dobrany garnitur jest nie lada wyzwaniem dla każdego mężczyzny, gdyż powinien spełniać kilka warunków: być dobrze dopasowany, dobry jakościowo oraz mieć dobrze dobrane dodatki. Ponieważ elegancka odzież męska to przede wszystkim garnitury, tak ważne jest właściwe dobranie garnituru do rodzaju sylwetki oraz urody. Najlepiej uszyć garnitur na miarę, jeśli jednak nie stać nas na taki luksus, warto uświadomić sobie jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu.

Noszenie garnituru wiąże się z pewnymi zasadami savoir-vivre, do których zalicza się między innymi: zdejmowanie marynarki i odpowiednie jej zapinanie. Zachęcamy do lektury.

Materiał i kolor garnituru

Garnitur wykonany z dobrej jakości materiału, to żelazna zasada numer jeden. Pamiętajmy, że dobre garnitury to te wykonane z naturalnych tkanin. Godna polecenia jest w tym przypadku wełna, jedwab naturalny oraz bawełna ekologiczna. Jeśli nie znasz się na materiałach, wystarczy, że mocno ściśniesz rękaw wybranego garnituru. Jeśli pozostaną na nim zagięcia, lepiej zrezygnuj z zakupu. Kolejnym bardzo ważnym elementem dobrze dobranego garnituru jest jego kolor. Kolory klasyczne to czerń, granat i grafit. Jeśli chcemy wzbudzić zaufanie u naszych odbiorców, najlepiej wybierzmy błękitną koszulę do naszego garnituru.

Rozmiary garniturów

Idealnie dopasowany garnitur to taki, który nie jest ani za duży, ani za mały. Pamiętajmy, że garnitur nie może nas opinać, a rękawy marynarki i nogawki spodni nie mogą być ani za długie ani za krótkie. Szukając swojego rozmiaru zapewne natrafimy na mnogość rozmiarów i typów numeracji. Nie panikujmy. Seria o numerze około 20 jest przeznaczona dla mężczyzn tęższych, 50 dotyczy rozmiarów proporcjonalnych, a numeracja około 100 dedykowana jest panom wysokim i szczupłym. Dodatkowo na metce możemy znaleźć oznaczenia takiej jak: 100`S, 110, 140`s. Świadczą one o jakości nitki, którą zastosowano do produkcji tkaniny. Im większa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza.

Jak dobrać marynarkę

Marynarka jest najważniejszym elementem garnituru i to właśnie ona skupia największą uwagę otoczenia. W marynarce powinniśmy czuć się komfortowo, nie powinna ona nas opinać ani przytłaczać. Nie zaleca się kupowania marynarki z poduszkami, gdyż dają one efekt karykaturalny. Rękaw marynarki powinien sięgać do nasady kciuka, zaś koszula powinna wystawać z niej na ok. 1,5 cm. Tył marynarki powinien sięgać do linii pośladków. Im dłuższa marynarka, tym większy optycznie efekt długiego torsu i krótszych nóg. Niscy mężczyźnie nie powinni nosić zbyt długich marynarek. Kolejnym elementem, który optycznie modeluje sylwetkę są klapy marynarki. Garnitur z marynarką, która ma klapy wydłużone i wąskie sprawi, że niski mężczyzna będzie jeszcze niższy, zaś krępemu doda kilogramów. Dlatego niewysocy panowie powinni wybierać klapy krótsze. Marynarka może w tym przypadku być także odrobinę krótsza, co w zestawieniu ze spodniami w kant wydłuży sylwetkę. Wysocy mężczyźni powinni wybrać marynarkę z klapami wydłużonymi i odrobinę dłuższą niż standardowo z podkreśloną talią.

Zasady noszenia marynarki

Marynarka dwuguzikowa powinna być zapięta tylko na jeden guzik – górny.
W trzyguzikowej zapinamy górny i środkowy (zasada brytyjska) albo tylko środkowy (zasada francuska, stosowana w sytuacjach mniej formalnych).
Gdy siedzimy marynarkę rozpinamy.
W oficjalnych sytuacjach nie należy zdejmować marynarki.
W wyjątkowo trudnych warunkach (np. upał, późna pora) dopuszcza się zdjęcie marynarki, ale tylko wtedy, gdy osoba wyższa rangą to zaproponuje.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz