Blog

Jazda na rolkach – wszystko, co powinien wiedzieć początkujący!

Lato to pora roku wyjątkowo sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jedną z najchętniej uprawianych aktywności zarówno przez dzieci, jak i dorosłych jest jazda na rolkach. Z pewnością dostarcza fajne wrażenia, uwalnia endorfiny i pozytywnie wpływa na kondycje. Jednak wymaga też odpowiedniego przygotowania, a przede wszystkim nauczenia się jazdy na kółkach! Kluczem jest załapanie techniki i wprawy. Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć w dowolnym wieku. Jeśli tylko pojawią się chęci, czas na zakup sprzętu, ochraniaczy i można wyjść na szosy!

Jakie rolki do rekreacyjnej jazdy dla początkującego?

Istotne, by swoje pierwsze rolki wybierać spośród modeli przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej. To właśnie one najlepiej sprawdzają się na płaskiej, równej powierzchni. Zdecydowanie umożliwiają spokojną jazdę. W takich warunkach z powodzeniem początkujący mogą rozpocząć swoją przygodę z rolkami. Modele do jazdy rekreacyjnej charakteryzują się kółkami o średnicy pomiędzy 79-82 mm, a twardość określaną w przedziale 72A do 82A. Ich atutem jest wysoka odporność na ścieralność. Każdy rolkarz, a szczególnie początkujący powinien zaopatrzyć się również w ochraniacze. Podstawa są ochraniacze na kolana i łokcie, a także kask.

Nauka jazdy na rolkach – pierwsze kroki!

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, najlepiej ze sporą, wolną przestrzenią z płaską i twardą nawierzchnią. Nie powinno być też zbyt zatłoczone. Naukę należy zacząć od prawidłowej postawy, która zapewnia stabilizację. O tuż to lekko ugięte nogi w kolanach i pochylony tułów do przodu, pozwalają złapać balans. Naukę poruszania się w rolkach należy zacząć od małych kroków przy minimalnym unoszeniu nóg od podłoża. Stopniowo należy wydłużać krok, przenosząc ciężar ciała w stronę stopy, którą akurat stawiamy. Jeśli chodzi o hamowanie, sprawa jest prosta, bo służy temu plastikowy hamulce zamontowanym w tylnej części jednej z rolek – wystarczy przycisnąć go do podłoża. Należy też wiedzieć jak kontrolować tempo! Wraz z szerszym rozstawieniem nóg (na kształt litery V) tempo jazdy na rolkach się zwiększa. Z kolei kierując, stopy do siebie (na kształt litery A) tempo się zmniejsza. Na wstępie na pewno warto uzbroić się w cierpliwość. W tym przypadku wprawa, czyli częste treningi na rolkach, są elementem prowadzącym do pewnej i płynnej jazdy. Trzeba też nastawić się na upadki, które zwłaszcza na początkowym etapie zdarzają się często. Dlatego, tak ważne jest posiadanie ochraniaczy, dzięki którym można uniknąć większych stłuczeń i urazów.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz