Kierowco, pilnuj układu hamulców
Blog

Kierowco, pilnuj układu hamulców

Jedną z najważniejszych cech, która powinna charakteryzować jazdę samochodem, jest bezpieczeństwo. Powinno na nim zależeć każdemu. Dlatego konieczne jest dbanie o układ hamulcowy, które stanowi gwarancję bezpiecznego podróżowania. Sprawny układ hamulcowy gwarantuje, że w razie niespodziewanej przeszkody na drodze, czy przy ostrym zakręcie, uda nam się w porę zatrzymać auto i uchronić się przed wypadkiem. Hamulec pozwala też stabilnie utrzymać się samochodowi na pochyłym terenie. Właśnie dlatego konieczna jest regularna kontrola jego stanu i wymiana wszystkich, zużywających się elementów. Jazda z niezupełnie sprawnym układem hamulcowym to ryzyko wypadku zakończonego utratą zdrowia lub nawet życia. Jazda z niesprawnym układem hamulcowym to igranie ze śmiercią – bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ dotyczy nie tylko kierowcy, ale i pasażerów oraz innych użytkowników drogi, szczególnie pieszych. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości w działaniu układu hamulcowego, nie czekaj do ostatniej chwili, ale od razu udaj się do mechanika, aby szybko naprawić usterkę i uchronić się przed kolizją.

Klocki hamulcowe – to jeden z elementów układu hamulcowego. Są kluczowym zabezpieczeniem i gwarancją jazdy, ale aby spełniały swoją rolę, muszą być odpowiedniej grubości. Poza tym, o ich uszkodzeniu może świadczyć wiele sygnałów zewnętrznych, takich jak niepokojące dźwięki, stukanie czy pisk podczas hamowania. Jeśli chce się samemu sprawdzić stan klocków hamulcowych, to najlepiej sprawdzić stan okładziny ciernej. Jeśli jej grubość zmniejsza się do pewnego poziomu, klocki również nie pracują prawidłowo. Poza tym warto wiedzieć, że klocki hamulcowe wymienia się (w zależności od rodzaju klocków) co 20 lub nawet 40 tysięcy kilometrów.

Tarcze hamulcowe – są kolejnym bardzo ważnym elementem układu hamulcowego oraz jedynym, przymocowanym do piasty koła. Jeśli zatrzymuje się tarcza hamulcowa, zatrzymuje się również całe koło – dlatego tak ważne jest, aby była w dobrym stanie technicznym i gwarantowała bezpieczeństwo. Dobre tarcze hamulcowe charakteryzują się bezubytkową strukturą oraz odpornością na korozję. Odpowiedź na pytanie, kiedy powinno się wymieniać tarcze hamulcowe nie jest jednoznaczna. Można powiedzieć – należy je wymieniać wtedy, kiedy są zniszczone. A moment ten może występować w zupełnie innych przedziałach czasowych, wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy. Niebezpieczna jazda, nagłe hamowanie, wjeżdżanie rozgrzanym samochodem w kałuże, to zachowania, które skracają żywotność tarcz hamulcowych. Średnio wymiana tego elementu układu hamulcowego powinna nastąpić po ok. 70 tys. Km, natomiast jest to sprawa niezwykle indywidualna i może się zmieniać w zależności od indywidualnych cech pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy.

Płyn hamulcowy – płyn hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo hamowania, jest więc kolejnym ważnym elementem. Odpowiedni płyn hamulcowy powinien mieć lekko żółtą barwę oraz minimalną zawartość wody. Jego wymianę zaleca się średnio raz na dwa lata, jednak należy go kontrolować zdecydowanie częściej, a do jego pomiaru służy specjalne urządzenie. W sklepach motoryzacyjnych można kupić butelki z tym płynem, dlatego uzupełnianie jego ubytków nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne, jest natomiast bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia i życia, bo może zapobiec wielu wypadkom.

Nieodpowiednio przygotowany układ hamulcowy stanowi zagrożenie zdrowia i życia dla ludzi będących w samochodzie, a także znajdujących się w pobliżu. Zużyte tarcze lub klocki mogą przyczynić się do zwolnionej reakcji hamulca, a w rezultacie niewyhamowania na czas. Może to skończyć się wypadnięciem z toru jazdy, poślizgiem, utratą przyczepności czy nagłą zmianą kierunku jazdy, a co się z tym wiąże – poważnymi konsekwencjami dla ludzi. Dlatego warto pamiętać o dbania i regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu, a szczególnie elementów odpowiadających za bezpieczeństwo.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz