Blog

Na rozstępy – kolagen

Z rozstępami walczą nie tylko kobiety ciężarne, ale również młode dziewczęta, panie dojrzałe czy mężczyźni. Nie da się ukryć, że nieestetyczne prążki są powodem kompleksów, które każdy chce w jakiś sposób zniwelować. Jednym się udaje, innym – nie do końca. Skuteczność związana jest przede wszystkim z formą walki. Wiadomo, że nie wszystkie prezentowane metody przynoszą owoce. Istotne znaczenie ma w tym wszystkim stymulowanie produkcji kolagenu. Dlaczego jest to takie ważne? W jaki sposób można do tego doprowadzić? Jakie daje to efekty?

Czym jest kolagen?

Kolagen to jedno z najważniejszych białek tkanki łącznej. Cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia podczas rozciągania. Do jego zadań należy również zapewnienie skórze elastyczności, nawilżenia i jędrności. Ponadto odpowiada za odnowę komórkową skóry i wspomaganie procesów regeneracyjnych. Wraz z wiekiem z organizmu kolagenu ubywa, co jest efektem stopniowej utraty zdolności jego syntezy. Spadek produkcji tego białka można odnotować również wtedy, gdy dochodzi do przeciążenia organizmu spowodowanego ekstremalnymi sportami lub po prostu zbyt intensywną aktywnością fizyczną.

Kolagen powstaje w fibroblastach, czyli komórkach białkowych. Jeśli jest „pełnowartościowy” właściwie nic nie jest w stanie go zerwać. A to dlatego, że jeden milimetr tego włókna jest w stanie wytrzymać obciążenie wynoszące 10 kilogramów!

Powstawanie rozstępów a rola kolagenu

Rozstępy – najogólniej rzecz ujmując – to efekt rozstępowania się skóry. Dochodzi do tego, gdy jest ona gwałtownie rozciągana – powyżej granic wytrzymałości. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze proces ten musi kończyć się pojawieniem rozstępów. Jest przecież wiele osób, które po gwałtownym tyciu i szybkim spadku masy ciała nie borykają się z prążkami. Z czego to wynika? Czy to wina genów?

Owszem, predyspozycje genetyczne mają tutaj ogromne znaczenie, jednak nie tylko. Trzeba pamiętać, że rolę w powstawaniu prążków odgrywa również kortyzol – hormon stresu. Jeśli wydziela się w nadmiarze, wówczas negatywne oddziałuje na włókna białkowe, w tym kolagen. Wówczas fibroblasty zaczynają produkować niepełnowartościowe włókna, które nie są w stanie zapewnić skórze odpowiedniej wytrzymałości w razie rozciągania. Gdy do tego dochodzi włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, efektem czego jest powstawanie nieestetycznych rozstępów. Jak uporać się z defektem, wykorzystując kolagen na rozstępy?

Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania nieestetycznych prążków, można przypuszczać, że kolagen na rozstępy będzie skutecznym narzędziem walki.

Kosmetyki z kolagenem

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po odpowiednie specyfiki kosmetyczne, których skuteczność opiera się właśnie o kolagen. Jeśli preparat nie zawiera czystego kolagenu, wówczas istotne znaczenie mają substancje, które będą pobudzały fibroblasty do pracy, zapewniając syntezę włókna białkowego.

Jeśli kosmetyki na rozstępy mają pobudzać produkcję kolagenu powinny zawierać między innymi: wyciąg z wąkorotki azjatyckiej (Centella asiatica), glikoproteiny, silanole. Kremy, które odpowiadają za pobudzenie produkcji kolagenu to m.in.: Revitol Stretch Mark, Striagen-DS – kosmetyki, które zajmują wysokie pozycje w rankingach specyfików na rozstępy.

By takie kosmetyki na rozstępy przyniosły oczekiwane rezultaty, trzeba pamiętać o systematycznym działaniu. Codzienna aplikacja (przynajmniej raz dziennie) jest koniecznością. Ponadto należy pamiętać, by dokładnie wmasować specyfik, wykonując jednocześnie delikatny masaż skóry. W ten sposób pobudzimy krążenie, przez co cenne składniki kremu znacznie lepiej i szybciej się wchłoną.

Zabiegi z kolagenem

Popularność kolagenu i jego efektywność w walce z rozstępami jest coraz większa. Wykorzystują to gabinety medycyny i dermatologii estetycznej, oferując zaawansowane zabiegi. Bazują one na kolagenie naturalnym, który wykazuje działanie aktywne biologicznie. Choć część zabiegów jest całkowicie bezinwazyjna, to jednak część polega przede wszystkim na wstrzykiwaniu tej substancji lub innych substancji, których celem jest pobudzenie produkcji włókna białkowego.

Takie zabiegi faktycznie mogą być skuteczne, niemniej jednak cały czas są kosztowne. Dlatego warto przede wszystkim zainwestować w naprawdę dobry kosmetyk, by podobne rezultaty osiągnąć całkowicie bezboleśnie i naturalnie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz