Blog

Liczniki w rowerach – rodzaje i funkcje

Jazda na rowerze, to prawdziwa przyjemność. Na naszym pojeździe, możemy jechać do pracy, szkoły a nawet na niezbyt długie zakupy (roweru nie należy pozostawiać samego na dłuższy czas, gdyż może on stać się łakomym kąskiem dla złodziei). Poza tym, rower może stać się także dla nas, doskonałą odskocznią od codziennych obowiązków. Jazda na rowerze pozwala nam też szybko i skutecznie odstresować się i „naładować pozytywną energią”. Niektórzy z nas, traktują też swoje rowery, jako swego rodzaju motywatory do zdrowego stylu życia. To właśnie oni, często zaopatrują swoje pojazdy w różnego rodzaju dodatkowe urządzenia służące do pomiarów takich jak: czas jazdy, liczba przejechanych kilometrów, ilości spalonych kalorii.

Początkujący jak i zaprawieni już w jeździe cykliści, dość często kontrolują swoje wyniki osiągane w czasie jazdy. Dzięki temu, czują się bardziej pewnie.  Służą im do tego celu, wszelkiego rodzaju liczniki rowerowe. W sklepach rowerowych, dostępna jest ogromna gama tego typu urządzeń. Cykliści mają, więc, w czym wybierać.

Podstawowy podział liczników pozwala na wyróżnienie następujących rodzajów tych urządzeń. Są to liczniki:

Bezprzewodowe – są one zazwyczaj nieco prostsze w montaż, ale zazwyczaj ich cena jest wyższa niż liczników tradycyjnych;
Przewodowe – troszkę trudniej je zamontować, są za to dokładniejsze w pomiarach oraz ich koszt jest nieco niższy;
Z pulsometrem – są to liczniki nieco bardziej zaawansowane, przeznaczone głównie dla sportowców lub osób, które chcą traktować rower głównie, jako sprzęt treningowy.

Dla początkującego rowerzysty, wystarczającym licznikiem jest ten, który wskazuje takie pomiary jak:

Czas jazdy;
Ilość przejechanych kilometrów;
Liczba spalonych kalorii w czasie jazdy.

Bardziej zaawansowani cykliści, mogą wybrać sobie wybrać liczniki, które służą do o wiele dokładniejszych pomiarów.

Dokonując zakupu tego typu urządzeń warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze: do jakich warunków jest przystosowany licznik. Oznacza to, czy jest on wodoodporny lub czy działa na tradycyjną baterię czy też na baterię słoneczną. Przy czym najbardziej optymalne rozwiązanie to takie urządzenie, które zasilane może być obydwoma rodzajami energii. Po drugie: marka oraz cena licznika. Elementy te zazwyczaj współgrają ze sobą. Po trzecie: funkcjonalność urządzenia. Im bardziej zaawansowani jesteśmy w jeździe, tym większa ilość dostępnych funkcji licznika, nas interesuje.

Zanim jednak wybierzemy się na naszą wycieczkę „motywacyjną” rowerową, warto byśmy dokładnie sprawdzili, czy nasz rower jest odpowiednio przygotowany do podróży. W tym celu trzeba zadbać zarówno o lampki rowerowe jak i o podstawowy zestaw techniczny czyli pompka, łatki do dętek, zabezpieczenie przed kradzieżą roweru.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz