pasza dla koni
Blog

Pasza dla koni jako kluczowy element diety konia

Koń to zwierzę o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. W związku z tym jego codzienna dieta powinna być bogata w węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i minerały.

Samo siano, czy wypas konia na trawie nie zagwarantuje mu zatem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wówczas konieczne stanie się wsparcie odżywiania. Dobra pasza dla koni pomoże Ci właściwie zadbać o zwierzaka i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników, które wpłyną na jego prawidłowy rozwój. Po czym poznać dobrą paszę dla konia? Co powinno znaleźć się w jej składzie? Odpowiedni na te pytania znajdziesz poniżej.

Jaką paszę dla konia wybrać?

Odpowiednio zbilansowana dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb konia jest kluczem do utrzymania go w jak najlepszej sprawności i zdrowiu. Zanim więc sięgniesz po witaminy, minerały, czy inne suplementy bądź pasze dla koni, które cieszą się ogólnie dobrą opinią, warto w pierwszej kolejności zadać sobie nieco trudu względem określenia potrzeb swojego zwierzaka.

Nieco inny rodzaj diety potrzebny jest dla koni trzymanych w celach rekreacyjnych, niż np. dla koni hodowlanych, czy sportowych. Jeśli natomiast koń jest chory i np. na problemy oddechowe, czy wrzody, wówczas odpowiednia pasza powinna skupić się na zwiększeniu składników, które pomogą zniwelować zdrowotne problemy. Tak samo jak koń o zbyt małej masie ciała potrzebujesz paszy ze zwiększoną kalorycznością, tak samo koń otyły potrzebuje pożywienia o odpowiednio niższej kaloryczności. W związku z tym na rynku dostępne są różne pasze, które mogą także skupiać się na wsparciu konia w:

  • osłabieniu;
  • problemach ze stawami;
  • po ochwacie;
  • uspokojeniu.

W sprzedaży dostępne są przy tym specjalne pasze dla źrebiąt, dla koni rekreacyjnych, hodowlanych, sportowych oraz starszych. Poszczególne produkty skupiają się na zaspokojeniu kluczowych potrzeb zwierzaka.

Dlaczego pasza w diecie konia jest ważna dla jego rozwoju?

Trawa lub siano i woda to nieodłączny element diety konia, do których zwierze powinno mieć zagwarantowany dostęp przez cały czas. Oprócz tego koń powinien otrzymywać paszę, która uzupełni pozostałe witaminy, minerały i inne składniki niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.

W dobrej jakości paszy powinny zatem znaleźć się minerały takie jak: żelazo, wapń, fosfor, miedź oraz magnez. Muszą one przy tym być podawane w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu zapotrzebowanie konia na różne składniki zostanie odpowiednio uzupełnione. Zawarte w paszy składniki w głównej mierze wspomagają prawidłową pracę jelit. Oprócz tego zapewniają utrzymanie rezerwy energetycznej na odpowiednim poziomie. W związku z tym pasza dla koni powinna stać się stałym elementem diety Twojego zwierzaka.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz