Blog

Przeczytaj, jeżeli chcesz dobrze wybrać studia

Wybór właściwego kierunku studiów to nie lada wyzwanie dla zdecydowanej większości maturzystów. Mało kto kończy szkołę średnią całkowicie zdecydowany, jaki krok uczynić w następnej kolejności. Często podjęcie tak ważnej decyzji następuje przypadkowo, bez dostatecznego rozeznania czy poświęcenia odpowiednio długiego czasu na zastanowienie. Co zrobić, żeby nie żałować swojego wyboru?

Rób to, co lubisz

Choć może wydawać się to oczywiste, dla wielu wcale takie nie jest: wybierz taki kierunek studiów, który będzie odpowiadał Twoim zainteresowaniom. Zauważalny odsetek studentów rezygnuje ze studiów już na pierwszym roku, bądź męczy się przez następnych kilka lat, ponieważ zapisali się na kierunek zupełnie nie pasujący do ich predyspozycji. Należy też pamiętać o dwóch rzeczach, które są potwierdzone przez badania psychologów i socjologów:

1. Jedną z głównych przyczyn wypalenia zawodowego, a co za tym idzie depresji oraz problemów w życiu prywatnym, jest wykonywanie pracy, która nie pokrywa się chociażby w małym stopniu z naszymi zainteresowaniami. Pamiętaj, że studia mają być tylko etapem, który docelowo prowadzi do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie.

2. Nauka idzie nam łatwiej, jeżeli zagadnienia, które poznajemy, są dla nas ciekawe. To niby banał, ale pomyśl, ile cennych godzin zaoszczędzisz oraz ile nerwów Cię ominie, jeżeli będziesz uczył się tego, co lubisz.

Zatem jeżeli nie interesujesz się naukami ścisłymi, a kiedy przychodzi do używania narzędzi okazuje się, że masz dwie lewe ręce – nie daj się przekonać, że najlepszym wyborem będzie politechnika. Cytując postać z pewnego polskiego filmu: „zastanów się, co lubisz w życiu robić, a potem zacznij to robić”.

Orientuj się!

Jeżeli wiesz już, jakie kierunki mogą okazać się dla ciebie zadowalające, włóż trochę czasu w zdobycie informacji. Po pierwsze – dowiedz się, czego dokładnie oczekują na danym kierunku oraz jakich konkretnie rzeczy będziesz się tam uczył. Po drugie – sprawdź i porównaj oferty poszczególnych uczelni.

Jedną z dobrych metod uzyskania powyższych informacji będzie wybranie się na targi szkół wyższych i możliwość porozmawiania z ich przedstawicielami. Jeszcze lepszym pomysłem wydaje się odwiedzenie uczelni podczas dni otwartych i przekonanie się na własne oczy, jak wygląda ona od środka.

Poza tym przejrzyj dokładnie opisy potencjalnych kierunków, a jeżeli masz taką możliwość prześledź listę przedmiotów wykładowych, dowiedz się jak wyglądają ćwiczenia, czy uczelnia pomaga w odbyciu praktyk i czy można liczyć na jej wsparcie w inny sposób. Porozmawiaj z ludźmi, którzy już studiują albo którzy są absolwentami – nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki.

A co dadzą mi te studia?

To jedno z fundamentalnych pytań, na które trzeba mieć konkretną odpowiedź. Co bowiem z tego, że nasze studia będą arcyciekawe, jeżeli potem okaże się, że nie możemy znaleźć po nich pracy? Tak samo, jak musisz wiedzieć, co Cię interesuje, musisz też wiedzieć, co chcesz zrobić po zakończeniu studiów. Dlatego, kiedy będziesz porównywał oferty uczelni nie zapomnij rzucić okiem na dane dotyczące absolwentów: ilu z nich znalazło pracę w zawodzie i jakie są ich zarobki.

Sprawdź też jakieś jest zapotrzebowanie na daną pracę w ogóle i jakie są perspektywy na najbliższe kilka lat. Pamiętaj, że trendy się zmieniają i nawet jeśli teraz na rynku brakuje np. geodetów, nie oznacza to, że tak samo będzie za 3-5 lat, kiedy uzyskasz dyplom.

Wybierz taką uczelnię, która przoduje w danej dziedzinie, nie sugeruj się przy tym ogólnymi rankingami, znajdź konkretne dane. Jeżeli chcesz zostać prawnikiem, przestudiuj dane dotyczące zdawalności na aplikacje. Jeżeli interesuje Cię kontynuowanie pracy naukowej, zwróć uwagę np. na liczbę cytowań, jaką osiągnęła dana uczelnia oraz to, jakie warunki (również finansowe) oferuje. Zainteresuj się praktykami – jak wyglądają, ile ich jest, czy uczelnia ma podpisane porozumienia z interesującymi Cię instytucjami/firmami.

Powinieneś wiedzieć to wszystko już przed podjęciem studiów – pamiętaj, że to, jaki kierunek wybierzesz, może wpłynąć na całą Twoją przyszłość, nie szczędź więc czasu na przeprowadzenie rozeznania!

Jeżeli uda Ci się znaleźć takie studia, które będą interesujące oraz perspektywiczne, a Ty jesteś gotów włożyć w naukę trochę wysiłku i poświęcenia, z pewnością będziesz cieszył się z dokonanego wyboru. Nie zapominaj przy tym najważniejszego: wszystko zależy tylko od Ciebie.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz