Blog

Kawa – nawyk czy uzaleźnienie?

Codzienne funkcjonowanie często kojarzy się z pewną przewidywalnością i rutyną. Niektóre z czynności wykonujemy machinalnie i bez zastanowienia, na tyle weszły nam w krew, że nie musimy się nad nimi koncentrować. Wstajemy rano, parzymy kawę i wypijamy ją w swoim ulubionym kubku, mycie, ubieranie i śniadanie, to czynności nie wymagające od nas jakichś dodatkowych przemyśleń, każdego dnia w tej samej kolejności je wykonujemy. Przywiązujemy się do przedmiotów i kolejności wykonywanych czynności, jakiekolwiek zaburzenie cyklu może źle wpłynąć na resztę dnia, dlatego uwielbiamy tą przewidywalność i rutynę.

O przywiązaniu i przewidywalności

Ulubiony kubek czy długopis, to swego rodzaju amulety, bez których nie potrafimy funkcjonować, przywiązujemy się do nich i nie wyobrażamy sobie codzienności bez nich. Każdy dzień ma swój rytm i przewidywalny cykl, niewiele osób lubi niespodziewane wydarzenia, które jakoś zrujnują ich plan dnia. Nie ważne czy to kwestia stłuczenia kubka czy filiżanki, z której codziennie wypijaliśmy pierwszą kawę czy herbatę, czy zalanie przez kogoś naszego raportu tworzonego przez kilka dni, wszystkie takie wydarzenia zakłócają naszą codzienność i rozpraszają nas. Choć wiadomo, że naczynia lubią się tłuc i praktycznie nie do przewidzenia jest, kiedy kubek ulegnie zniszczeniu, to jednak kiedy już to się przydarzy mamy pewien problem. Oczywiście jest to błahostka, która nie wpływa zbyt mocno na nasze życie, ale czasem taka błahostka może przepełnić czarę i przyczynić się do bardziej krytycznych wydarzeń.

Ustalony porządek i ład gwarantują bezpieczeństwo i komfort

Człowiek z natury już jest tak skonstruowany, że bardzo szybko i łatwo przywiązuje się do przedmiotów, ludzi i pewnego rytmu życia. Każdy szczegół ma znaczenie i wpływa na zachowanie spokoju i komfortu funkcjonowania, ulubiony kubek czy talerz, pilot do telewizora na swoim miejscu, uporządkowane ubrania w szafie, ustawione buty w przedpokoju, to wszystko zapewnia nam swobodę i wygodę codzienność. Lubimy wiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu, dzięki temu mamy pewność, że panujemy nad swoim życiem i nic nas nie zaskoczy. Takie uporządkowanie życia daje także poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ułatwia nam codzienne funkcjonowanie.
 

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz