Blog

Pastuch elektryczny na dziki – jak go stosować?

Pastwiska, na których przebywają zwierzęta, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Może ono przybierać różne formy, jednak jedną z najpopularniejszych jest pastuch elektryczny na dziki. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona zwierząt wewnątrz, ale również odstraszanie potencjalnych intruzów spoza terenu ogrodzonego. Podpowiadamy dzisiaj, jak zastosować to rozwiązanie i czy sprawdzi się w każdym przypadku. Sprawdź!

Budowa pastucha elektrycznego na dziki

Przestronny wybieg dla zwierząt wpływa na ich odpowiednie funkcjonowanie. Dzięki temu zwierzęta nie tylko lepiej się pasą, ale również są bezpieczniejsze. Wybierając pastuch, elektryczny warto zorientować się, jak zbudowane są urządzenia tego rodzaju. Pierwszy element to przede wszystkim słupki, które stanowią główną oś konstrukcji całej ochrony. Mogą być wykonane z różnych materiałów, zależnie od naszych potrzeb. Wyróżnia się słupy główne, które umiejscowione są w rogach pastwiska, a także wszędzie tak, gdzie ogrodzenie nieco się załamuje. Dodatkowe słupki umieszcza się na odcinkach między głównymi częściami dla większej stabilności konstrukcji. Ponadto, można również korzystać z popularnych belek poprzecznych. Pastuch elektryczny na dziki posiada najważniejszy element całej konstrukcji, jakim jest elektryzator. Ma on za zadanie regulację przewodzenia napięcia, które powinno być dostosowane do gatunku zwierząt przebywających wewnątrz.

Rodzaje pastuchów

Najczęściej spotykany podział pastuchów to modele stałe i sezonowe. Te drugie z nich łatwo jest przenieść i zamontować w innym miejscu. W przypadku stałej lokalizacji urządzenie powinno być wykonane z solidnych materiałów, do których zalicza się grube drewniane słupki wkopane na głębokość co najmniej 1 metra oraz prostopadłe belki, które wzmacniają całą konstrukcję. Najważniejsza jednak jest jakość wykorzystywanego drutu, liny, taśmy, a także plecionki, które przewodzą prąd. Pastuch elektryczny na dziki w wersji sezonowej pozwala na łatwość demontażu i przeniesienia całej instalacji w inne miejsce. Najczęściej zatem elementy produkuje się z lekkich materiałów, takich jak włókno szklane. Sprzęt tego rodzaju jest o wiele łatwiej zwinąć i wpakować do samochodu w celu przewiezienia. Do kolejnego podziału można zaliczyć źródło zasilania pastucha. Na rynku znajdziemy takie możliwości jak sieć, akumulator czy baterię. Jedne z najnowszych rozwiązań technologicznych pozwalają na zasilanie, wykorzystując odnawialne źródła energi.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz