Blog,Ciekawostki,Zdrowie i uroda

Pyszne cukierki w różnych wariatach do wyboru

Trudno odmówić sobie słodkości. Słodki smak jest wręcz uzależniający, dobrze znany człowiekowi od dziecka. Do wyboru są różnego rodzaju słodycze, wśród których znajdują się między innymi cukierki. Mogą mieć one różne kolory, wymiary, kształty, smaki. Przy tak ogromnym wyborze aż trudno ograniczyć się tylko do kilku cukierków. Każdy producent stara się wymyślić coś nowego, zachęcić do zakupu swoich produktów. Ogromna różnorodność sprawia, że każdy znajdzie dla siebie ulubiony przysmak.

Co warto wiedzieć o cukierkach? Jakie są ich początki?

Cukierki towarzyszą człowiekowi od wielu lat Pojawiły się one już w czasach antycznych. Nawet starożytni Egipcjanie zajadali się naturalnymi cukierkami, które robili na bazie owoców, orzechów i miodu. Niezbyt przypominały one to, co obecnie oferują sklepy. Wybór był ograniczony w porównaniu z ogromną ilością kolorowych cukierków dostępnych w dzisiejszych dyskontach. Można nawet powiedzieć, że półki sklepowe wręcz uginają się pod naporem różnych cukierków. W Grecji i Rzymie popularne były cukierki w postaci imbiru w słodkim syropie. Za najbardziej zbliżone do dzisiejszych drażetek zalicza się rzymskie cukierki. Do ich produkcji sięgano po różnego typu przyprawy, które gotowano długo w miodzie, aż doszło do ich skarmelizowania.

Minęło sporo czasu, aż do produkcji cukierków zaczęto używać popularnego składnika w postaci rafinowanego cukru z buraka i trzciny cukrowej. Początkowo były to produkty luksusowe, wyłącznie dla osób zamożnych. Najwięcej cukierków powstało we Włoszech, to właśnie ten kraj miał największy udział w rozwoju cukrownictwa. W XVIII wieku nastąpiła rewolucja przemysłowa, ceny cukru p spadły w dół, powstały pierwsze fabryki zajmujące się wytwarzaniem cukierków. Zaczęto rozpuszczać cukier w wodzie lub mleku, aż do powstania gęstej masy przypominającej konsystencją syrop. Kolejnym krokiem było dodanie rozmaitych aromatów i barwników spożywczych.

Jakie wyróżnia się rodzaje cukierków?

Bazą cukierków jest oczywiście cukier w bardzo skoncentrowanej postaci. Nie powinno wobec tego nikogo dziwić, skąd wzięła się ich nazwa, czyli właśnie od cukru. Do cukierków dodaje się także rozmaite aromaty, barwniki i konserwanty. Wszystko to wpływa na końcowe walory smakowe, zapachowe i estetyczne. W zależności od tego, jakie zostaną użyte dodatki i jak długo będzie podgrzewać się cukier w wodzie/mleku, uzyska się inny rodzaj cukierków. Mogą być one twarde, czekoladowe, w postaci karmelków, pudrowe. Żelki również zalicza się do cukierków przeznaczonych do żucia. Dostępne są w wielu kolorach, kształtach i smakach. Nie brakuje także żelków z nadzieniem w postaci syropu. Mogą być również obtoczone kwaśną posypką.

Wiele osób doskonale zna smak cukierków pudrowych z dzieciństwa. Często sprzedawano je na gumce elastycznej w postaci słodkiego zegarka lub bransoletki do zjedzenia. Cukierkami są także draże, które szybko stały się hitem. Nie można zapomnieć również o landrynkach. Najchętniej wybierane były o smaku owocowym i miętowym. Obecnie występują w wielu wariantach, więc każdy znajdzie dla siebie idealną słodycz. Landrynki twarde mogą mieć płynne nadzienie. Dla wielu osób idealną opcją są czekoladowe cukierki. Mogą być kawowe, orzechowe, mleczne, deserowe itd. To właśnie one cieszą się największą popularnością wśród cukierków.

Na powierzchni znajduje się zastygnięta czekolada. Z kolei po ugryzieniu można liczyć na niespodziankę w postaci galaretki, nadzienia owocowego, masy kremowej, orzechów, alkoholu lub nawet wiórek kokosowych. Producenci cukierków czekoladowych mają wiele do zaoferowania. Nie brakuje również miłośników karmelków. Do ich produkcji sięga się po masę karmelową, która jest gotowana z syropem skrobiowym. Karmelki mogą mieć różną konsystencję. Wartość spróbować wszystkich wariantów, czyli twardych, kruchych, ciągnących się. Obecnie w sprzedaży znajdują się także cukierki pozbawione rafinowanego cukru. Mogą być one słodzone przykładowo stewią, erytrolem, ksylitolem, inuliną lub innym słodzikiem.

Mogą Ci się spodobać