W ostatnim czasie wiele mówi się o zaburzeniach psychicznych. Dolegliwości takie jak depresja czy zaburzenia lękowe, a także objawy ciągłego stresu i wypalenia zawodowego dotykają dużej części społeczeństwa. Jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne z pomocą dobrych nawyków i psychoterapii?
Dobre nawyki w trosce o zdrowie psychiczne
Pierwszym krokiem do zachowania dobrego zdrowia psychicznego jest przestrzeganie prostych zasad, które pomagają zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną. Choć nie stanowią one bezpośredniej metody walki z zaburzeniami psychicznymi, pomagają im zapobiegać oraz wspomagają prawidłowe leczenie. Oto najważniejsze nawyki w trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne:
Zadbaj o odpowiedni rytm snu
Sen ma wpływ na więcej aspektów naszego życia, niż moglibyśmy się spodziewać – w tym właśnie na zdrowie psychiczne. Osoba, która śpi nieregularnie, jest bardziej podatna na stres i wahania nastrojów, a także może doświadczać problemów z koncentracją i pamięcią. Występuje u niej również zwiększone ryzyko zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Oprócz tego chroniczny brak snu ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, osłabiając układ nerwowy oraz sprzyjając wystąpieniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Unikaj używek
Używki takie jak alkohol, papierosy, a nawet zwykła kofeina (w kawie lub napojach energetycznych) mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ich częste stosowanie, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, sprzyja wystąpieniu napadów lękowych, wahań nastrojów i innych uciążliwych objawów. W trosce o dobry stan psychiczny warto więc ograniczyć przyjmowanie używek do minimum.
Pielęgnuj wartościowe relacje psychiczne
Osoby samotne znacznie częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. W trosce o własne zdrowie psychiczne, a także innych osób w swoim otoczeniu, warto więc pielęgnować relacje ze znajomymi i przyjaciółmi. Podczas kryzysu psychicznego wsparcie najbliższych jest niezwykle istotne i może znacznie pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów.
Psychoterapia w walce z powszechnymi problemami
Psychoterapia stanowi nie tylko metodę walki z zaburzeniami psychicznymi, ale również skuteczne rozwiązanie w przypadku problemów, które nas przerastają. Osoby, które borykają się z ciągłym stresem, napięciem nerwowym czy wypaleniem zawodowym mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty, by poznać spersonalizowane sposoby na radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Psychoterapia jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają za sobą traumatyczne doświadczenia – na przykład przemoc psychiczną lub fizyczną. Z pomocą specjalisty można łatwiej przepracować traumy i odgrodzić się od przeszłości.
Obecnie coraz większa część społeczeństwa korzysta z pomocy specjalisty, dlatego uczęszczanie na psychoterapię nie powinno stanowić powodu dla wstydu. Warto również pamiętać, że psychoterapia nie jest kierowana wyłącznie do osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Terapię ze specjalistą zaleca się każdemu, kto odczuwa potrzebę jej odbycia z dowolnych przyczyn.