Środki lokomocji
Blog

Środki lokomocji

Żyjemy w takich czasach, że komunikacja i transport nie stanowią dla nas żadnego problemu. Mamy do dyspozycji własne samochody – w niektórych domach jest ich nawet kilka, kiedy każdy z domowników posiada swój – taksówki na telefon, wielość autobusów miejskich czy autobusy kursujące do sąsiadujących z miastami wsi. Możemy sobie swobodnie pozwolić na to, żeby mieszkać poza miastem, mieć własny dom, bo dojazd do miejsca pracy, znajdującego się zwykle w mieście, nie stanowi większego problemu.

Tak więc ludzie decydują się na różnego rodzaju środki transportu. Całkiem pokaźną liczbę stanowią ci, którzy decydują się na codzienną podróż autobusem bez względu na to, ile czasu zajmuje ta podróż. Niektórzy dziwią się im, dlaczego, mając do dyspozycji samochód albo przynajmniej możliwość jego zakupienia, męczy się, tłukąc codziennie w autobusie z innymi ludźmi. Mimo że te argumenty faktycznie są trafione, to nie dziwi wybór autobusu, ponieważ ma on wiele niewątpliwych zalet.

Po pierwsze ten środek transportu jest dużo tańszy niż utrzymanie samochodu, do którego często trzeba dolewać paliwo. Bilet miesięczny to koszt dużo niższy niż paliwo do auta. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju zniżki, np. studenckie lub tzw. zniżki dla mieszkańca gminy, koszt taki wygląda całkiem nieźle. Poza tym na raz kupionym bilecie można przejechać dużo więcej razy niż za tę samą cenę samochodem.  Aspekt ekonomiczny to bardzo ważny czynnik, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na utrzymanie własnego samochodu.

Po drugie, jadąc autobusem nie trzeba martwić się o to, gdzie zaparkować auto. Ostatnio, kiedy samochodów na ulicach polskich miast przybyło, zaczął się pojawiać problem z miejscem parkingowym. Kto pierwszy – ten lepszy, taka teraz panuje zasada.

Minusem autobusów jest czas ich jazdy. Rzecz jasna jest on dłuższy niż podróż samochodem, ponieważ kierowca musi zatrzymywać się na przystankach, aby zabrać lub wysadzić pasażerów. To nieuniknione, ale wybierający autobus na pewno doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Innym minusem jest fakt, że autobusy znane są z tego, że często się spóźniają. Nie dość, że trzeba dostosować się do godziny ich odjazdu (czasem biec na przystanek, czasem czekać godzinę na następny), to jeszcze należy liczyć się z tym, że mogą być opóźnione. Mimo głosów krytyki kierowcy często nie mogą w żaden sposób wpłynąć na wymaganą punktualność. I będą mieć rację, bo korki na drodze nie są przeszkodą łatwą do ominięcia. Szczególnie w godzinach szczytu.

Wybierając swój środek lokomocji, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przeważał będzie pewnie czynnik ekonomiczny, chociaż czynnik czasu także odegra ważną rolę.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz