Blog,Ciekawostki

Wszystko, co musisz wiedzieć o hostingu z certyfikatem SSL

Obecnie hosting z SSL jest wręcz niezbędny, dotyczy to przede wszystkim firmowych witryn internetowych. Oczywiście strona może funkcjonować bez SSL, ale wiąże się to z szeregiem problemów. Jest on istotny zarówno dla wyszukiwarki Google, jak i Internautów. Jeśli ktoś wchodzi na stronę, która nie ma certyfikatu SSL, to prawdopodobnie szybko ją opuści, bo brak szyfrowania połączeń przekłada się na zmniejszenie jej wiarygodności. Wyszukiwarka traktuje witrynę jako potencjalne zagrożenie, ostrzega przed możliwością odczytania wrażliwych danych przez osoby trzecie. Hosting SSL stał się obecnie wręcz wymogiem.

Czym jest i jak działa hosting z certyfikatem SSL?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym tak naprawdę jest SSL i dlaczego ma takie duże znaczenie. W skrócie można powiedzieć, że stanowi on protokół szyfrowania danych, które są wysyłane z urządzenia użytkownika do konkretnej strony internetowej. Wymaga to przesyłu danych między przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się dana strona www. Jeśli witryna internetowa nie posiada certyfikatu SSL, to jej użytkownik zostanie o tym poinformowany. Przeglądanie strony i podawanie na niej wrażliwych danych stanie się ryzykowne. Nie będą one zakodowane, czyli praktycznie każdy uzyska do nich wgląd. Wystarczy zainstalować certyfikat SSL i nie trzeba podejmować już innych działań. Od tej pory każdy użytkownik domeny będzie mógł liczyć na szyfrowanie wszystkich połączeń. Podane przez niego w formularzu dane wrażliwe staną się niewidoczne dla osób postronnych. Nikt z zewnątrz nie będzie mieć możliwości ich odczytania. Jest to wobec tego skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa strony www. Niezwykle ryzykowne byłoby robienie zakupów w sklepie bez SSL, bo podejrzenie danych osobowych nie jest trudne.

Jak zdobyć certyfikat SSL i dlaczego warto korzystać z jego płatnej wersji?

Nie wszystkie hostingi mają już certyfikat SSL, dlatego trzeba sprawdzić tę kwestię podczas wybierania podmiotu świadczącego usługę hostingową. Zdarza się konieczność dokupienia SSL, po czym ręcznego zainstalowania go. Oczywiście wiele firm hostingowych oferuje serwer wraz z certyfikatem, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela witryny. Kolejną kwestią jest to, że certyfikaty SSL mogą być darmowe lub płatne. W przypadku tych pierwszych konieczne jest regularne odnawianie, bo termin ich ważności wygasa po kilkudziesięciu dniach. Trzeba więc tego pilnować. Kolejnym minusem jest znacznie niższy poziom bezpieczeństwa, co ma szczególne znacznie dla osób prowadzących sklep internetowy. Ponadto korzystanie z darmowej wersji SSL nie wpływa korzystnie na wizerunek firmy. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup certyfikatu SSL. W ten sposób można liczyć na ubezpieczenie danych przesyłanych przez klientów w zakresie ich bezpieczeństwa. Co więcej, możliwe jest wykupienie certyfikatu nawet na parę lat. Po wybraniu opcji Wildcard wszystkie subdomeny w serwisie będą mieć szyfrowane połączenia w ramach jednego certyfikatu.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz