Budownictwo

Kaski ochronne – bezpieczeństwo na placu budowy 

Zabezpieczają głowę przed urazami i są niezbędnym elementem wyposażenia budowlańca. Mowa oczywiście o kaskach ochronnych. Na placu budowy noszenie kasków ochronnych jest obowiązkowe Tak jak w każdym innym miejscu, o wysokim ryzyku wypadku. Jednak kask ochronny nie może być przypadkowy. Musi za to być wygodny i wytrzymały. Jak wybrać kask ochronny? 

Kaski ochronne – jakie powinny być? 

Głównym zadaniem kasku ochronnego, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona głowy oraz odcinka szyjnego. Materiał, z którego zrobiony jest kask, musi być wytrzymały. Tylko w ten sposób możemy skutecznie ochronić głowę przed poważnym urazem. Wystające pręty, spadające przedmioty – wiele jest czynników, które zagrażają zdrowiu oraz życiu na placu budowy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a może wydarzyć się katastrofa. Kaski ochronne zmniejszają ryzyko poważnych urazów, poprzez absorbowanie energii uderzenia. 

Warto także zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe żłobienia i profile. Nie są one elementem ozdobnym, ale zwiększają komfort użytkowania oraz przekładają się na większe bezpieczeństwo. A skoro już o wygodzie mowa, to kask ochronny musi być wygodny. Jeżeli jego użytkowanie okaże się niekomfortowe, to duże szanse, że rzucimy kask w kąt. Stamtąd z kolei nie będzie nas ochraniać. Podsumowując – kask ochronny musi spełniać dwie podstawowe cechy – być wytrzymały i wygodny. Nie warto oszczędzać na tanich modelach, ponieważ źle dobrany kask możemy przypłacić własnym zdrowiem (lub pracownika). 

Czy kolor kasku ochronnego ma znaczenie? 

Skoro już wiemy jak wybrać kask ochronny, to warto także odpowiedzieć na pytanie, czy jego kolor ma znaczenie. Na placach budowy możemy zauważyć różne barwy, nie tylko najpopularniejszy żółty. O ile nie ma żadnych przepisów regulujących kolor kasku, o tyle w praktyce utarły się pewne schematy. Kolor kasku odpowiada danej funkcji, dzięki czemu plac budowy jest uporządkowany. Już z daleka możemy określić z kim mamy do czynienia lub znaleźć osobę, której szukamy. 

Tak więc kaski żółte znajdziemy na głowach pracowników fizycznych. To ich jest na budowie najwięcej, dlatego też kolor żółty kojarzy się nam z budowlanką. Kask biały należy do kierownika budowy oraz osób z wykształceniem inżynierskim. Czerwone kaski ochronne przeznaczone są dla praktykantów i gości budowy. W kasku niebieskim pracują elektrycy lub osoby obsługujące maszyny budowlane. Za to kask pomarańczowy geodeci. Geodeta zajmuje się robieniem pomiarów i jego rola na placu budowy jest nieoceniona.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz