Programowanie uznawane jest za po pierwsze zawód, w którym można bardzo dużo zarobić, a po drugie za coś, czego bardzo ciężko jest się nauczyć. Jednak wbrew pozorom nie trzeba być żadnym sawantem, żeby nauczyć się programowania na przyzwoitym poziomie i móc na tym zarabiać – w większości przypadków wystarczy po prostu dużo czasu i zaangażowania. Wszystkie marzenia o nauce programowania w tydzień należy porzucić, ponieważ jest to po prostu niemożliwe (chyba, że znamy już jakiś język programowania i chcemy przerzucić się na inny, podobny). W takim razie ile rzeczywiście trwa nauka programowania?
Czy można zostać programistą w miesiąc?
Usłyszeć można o przypadkach osób, które już po miesiącu bądź kilku miesiącach nauki znalazły pracę w zawodzie. Jeśli jednak mówimy o miesiącu, to chodzi tutaj o cały miesiąc codziennej nauki po nawet kilkanaście godzin, a ostatecznym rezultatem jest jedynie znajomość podstaw.
Tak naprawdę nie ma sztywnych ram czasowych, żeby móc powiedzieć o sobie, że jest się programistą. Niektórzy ludzie po ukończonych studiach informatycznych mają tak niewielkie faktyczne zdolności, że przegoni ich większość ludzi po kilku miesiącach samodzielnej nauki – wszystko tu zależy od tego, jak często i jak dużo będziemy się uczyć i z jakich materiałów będziemy korzystać. Indywidualne predyspozycje i możliwości również oczywiście mają znaczenie.
Warto także wspomnieć, że tak w zasadzie to nauka programowania nie kończy się nigdy. Nawet jeśli już ukończyliśmy kursy i znaleźliśmy pracę w zawodzie, to wciąż konieczne jest dokształcanie się i poszerzanie swojej wiedzy. W przeciwnym wypadku szybko może się okazać, że nasza wiedza zdążyła się już zdezaktualizować. Ważne jest, żeby śledzić wiadomości branżowe, na przykład o nowych wersjach języków programowania http://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nam nie umknie.
Jak skutecznie uczyć się programowania?
Przede wszystkim ważne jest, aby czerpać wiedzę jedynie ze sprawdzonych, rzetelnych i aktualnych źródeł. Podczas nauki powinniśmy korzystać zarówno z kursów, poradników, artykułów (takich jak na przykład ten http://techpolska.pl/java-9-zmiany/), książek i wszelkich innych rodzajów wysokiej jakości materiałów szkoleniowych, które wpadną nam w ręce. Ograniczanie się jedynie do kursów czy jedynie do książek nie przyniesie dobrych rezultatów.
Musimy przygotować się na to, że nauka programowania będzie wymagała dużo czasu, cierpliwości i wytrwałości. W przeciwnym wypadku szybko okaże się, że nasz zapał osłabnie i porzucimy naukę.