Blog

Czy warto brać kredyt dla firm?

Można powiedzieć, że własna działalność jest jak gąbka, tylko zamiast wody pochłania pieniądze. Tak naprawdę zawsze w firmie przydałyby się dodatkowe fundusze. Nawet jeśli na dochody nie można narzekać, to kusić mogą chociażby kosztowne inwestycje, które trudno sfinansować bez dodatkowej pomocy. W takim razie czy warto brać kredyty dla firm gotówkowe? Co warto o nim wiedzieć? Kiedy bardziej opłacalny okaże się kredyt dla osób fizycznych?

Zalety kredytu firmowego

Chociaż kredyty gotówkowe dla osób fizycznych ogółem nie są drogie, to w porównaniu z niektórymi innymi produktami bankowymi mogą nie zachwycać oprocentowaniem, prowizjami czy dodatkowymi kosztami.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku kredytów gotówkowych dla firm, które są zazwyczaj bardziej atrakcyjne, czyli tańsze. W przypadku kredytów firmowych niskie oprocentowanie nie jest jednak aż tak cenne. Odsetki od kredytu można bowiem zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu (nie część kapitałową, a jedynie same odsetki), więc dużo z ich powodu nie stracimy.

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że w przypadku kredytu firmowego można mówić o trzech różnych rodzajach. Pierwszy z nich to kredyt obrotowy, który ma posłużyć przede wszystkim do finansowania bieżących wydatków firmy.

Kolejny to kredyt inwestycyjny. Jak wskazuje sama jego nazwa, za jego pomocą sfinansować można konkretną inwestycję. Jest jednak prawdopodobieństwo, że będzie on wymagał wkładu własnego, a także dodatkowego zabezpieczenia.

Ostatni rodzaj kredytu firmowego to kredyt w rachunku bieżącym, czyli w praktyce dodatkowy limit na koncie, z którego spłacamy jedynie to, co zdecydujemy się wykorzystać.

Wady kredytu firmowego

Największą wadą kredytu dla firm jest ilość powiązanych z nim formalności, a więc także czas potrzebny, aby go uzyskać.

Wydawać by się mogło, że już przy kredycie dla osób fizycznych formalności jest więcej, niż ktokolwiek by sobie życzył. Tymczasem przy kredycie dla firm jest ich znacznie więcej.

Konieczne będzie chociażby dostarczenie wyciągów z konta firmy czy zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto warto pamiętać, że w większości banków na kredyt gotówkowy dla firm mogą liczyć jedynie firmy o stażu powyżej 6 lub 12 miesięcy.

Wszystko to dlatego, że bank chce zminimalizować ryzyko udzielenia kredytu niewypłacalnej firmie.

Kredyt firmowy – czy warto?

Na podstawie powyższych informacji łatwo wysnuć wniosek, że w większości przypadków kredyt firmowy będzie bardzo opłacalny.

Jedyny powód, dla którego moglibyśmy się na niego nie zdecydować to presja czasu bądź zła sytuacja finansowa firmy.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz