Czas wolny

Książki, które warto przeczytać

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z czytaniem, lub pragniesz zasięgnąć nowych inspiracji, to wybrałeś idealny adres. W tym artykule znajdziesz tytuły, których przeczytanie jest warte Twojego czasu. Niektóre z nich na pewno cię zaskoczą!

1. “1984” – George Orwell

“1984” to powieść, której tytuł zna każdy, lecz nie każdy ją przeczytał. Brytyjski pisarz George Orwell, który zyskał sławę właśnie dzięki tej książce, przedstawił świat totalitarnej władzy, w którym jednostka jest całkowicie poddana systemowi. W świecie Orwella wolność to iluzja, a wszelkie emocje są powodem do aresztowania, lub nawet do pozbawienia życia. Powieść, choć osadzona w zeszłym stuleciu, czasami potrafi zaskoczyć swoją aktualnością oraz prowokuje refleksje, które zostaną przy Tobie na długo.

2. “Mały Książę” – Antoine de Saint-Exupéry

“Mały Książę” często jest postrzegany jako książka dla dzieci, która ma im pokazać piękno świata i rozbudzić ciekawość. Mimo tego stereotypu wielu dorosłych wciąż po nią sięga. Dzieje się tak, ponieważ francuski pisarz w swoim dziele przekazał ogrom mądrych i uniwersalnych prawd o życiu, miłości i przyjaźni. Jest to historia o podróży księcia przez różne planety, na których spotyka wielu bohaterów symbolizujących różne cechy ludzkiego charakteru. “Mały Książę” to prawdziwe arcydzieło, które ponadczasowo przypomina o znaczeniu empatii i emocji w życiu ludzi. 

3. “Mistrz i Małgorzata” – Michaił Bułhakow

Wiele osób może mieć złe skojarzenia z tą książką, ponieważ jest szkolną lekturą. Mimo to “Mistrz i Małgorzata” z całą pewnością zasługuje na polecenie, gdyż jest to wyjątkowa powieść łącząca realizm, fantazję i satyrę. Jej tematem jest wizyta diabła i jego orszaku w Moskwie, która odsłania korupcję w sowieckim społeczeństwie, powoduje chaos i destrukcję. Pod powierzchnią satyryczną kryje się jednak wiele moralnych przemyśleń dotyczących wiary, władzy i ludzkiej natury. 

4. “Idiota” – Fiodor Dostojewski

“Idiota” to powieść często odrzucana przez czytelników, gdyż wiele osób, ze względu na tytuł, postrzega ją jako infantylną lub satyryczną. Jednak nic bardziej mylnego. “Idiota” to ponadczasowe dzieło Dostojewskiego, które opowiada o człowieku z jednej strony idealnym, a z drugiej strony całkowicie bezużytecznym. Główny bohater – książę Lew Myszkin – ma być odzwierciedleniem Jezusa, tak samo empatycznym i idealistycznym jak biblijny zbawiciel. Jednak jego charakter powoduje, że ma problem z nawiązywaniem relacji i nie panuje nad swoimi emocjami.

5. “Wesele” – Stanisław Wyspiański

“Wesele” należy do dramatów, dlatego wiele osób nie zna jego treści i nie miało możliwości docenić geniuszu jego autora. Jest to niesamowite dzieło, które w pełni oddaje nastroje polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Bohaterowie, na zasadzie kontrastu, zestawiają ze sobą społeczeństwo wiejskie, pełne patriotyzmu i skore do walki o niepodległość ojczyzny ze społeczeństwem miasta, które przepełnione dekadentyzmem i marazmem tonie w depresyjnych nastrojach. Jest to lektura stworzona dla fanów historii, którzy lubią wyzwania literackie. 

 

Mogą Ci się spodobać