Dom

Pożyczka pod zastaw domu dla firmy – czy jest dostępna?

Zastaw domu, mieszkania czy ogółem budynku o charakterze mieszkalnym wielu osobom może kojarzyć się przede wszystkim ze zobowiązaniami zaciąganymi przez osoby prywatne. Niekiedy jednak takimi produktami finansowymi są zainteresowane także przedsiębiorstwa, co sprawia, że pojawia się wiele istotnych pytań.

Można się na przykład zastanawiać, czy funkcjonalna pożyczka dla firmy pod zastaw domu bez BIK jest w ogóle dostępna, czy ta forma finansowania jest zarezerwowana dla konsumentów? Czy nieruchomość będąca przedmiotem zastawu musi należeć do przedsiębiorstwa zaciągającego zobowiązanie, czy może być własnością innego podmiotu? Sprawdź!

Firmy mogą zaciągnąć pożyczkę pod zastaw domu

Pożyczki pozabankowe charakteryzują się dużą dozą elastyczności – obejmuje to również pożyczki pod zastaw, w tym te dedykowane firmom.

W praktyce oznacza to, że zobowiązanie pod zastaw domu może zostać zaciągnięte przez przedsiębiorcę, podobnie, jak pożyczka pod zastaw mieszkania czy różnego typu nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym (biur, magazynów, fabryk i nie tylko).

Co istotne, nie jest wymagane, aby nieruchomość ta była własnością firmy czy jej właściciela. Może ona należeć do kogoś zupełnie innego (osoby prywatnej lub firmy), o ile oczywiście zgodzi się on na wykorzystanie jej jako przedmiotu zastawu. Początkujący przedsiębiorcy mogą więc chociażby poprosić o pomoc w pozyskaniu zobowiązania członków rodziny.

Jako ciekawostkę można dodać, że oprócz zastawu nieruchomości dostępne są też takie opcje, jak zastaw ruchomości, wierzytelności czy papierów wartościowych. Właściwe dobranie przedmiotu zabezpieczenia jest kluczową kwestią, ponieważ to od jego wartości będzie zależało, jak wysoka pożyczka zostanie firmie przyznana (może ona opiewać nawet na miliony złotych).

Czy pożyczka pod zastaw dla firm wiąże się ze sprawdzaniem BIK-u?

Dokładna weryfikacja sytuacji finansowej firmy, a także tego, czy jest obecna w bazach dłużników, jest typowa dla procesu zaciągania zobowiązania w banku. Stosuje się ją, aby obniżyć ryzyko związane z udzieleniem kredytu lub pożyczki. W przypadku pożyczek pozabankowych pod zastaw sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej.

Zabezpieczenie zobowiązania w postaci zastawu nieruchomości (domu, mieszkania czy innego lokalu) jest uważane za na tyle poważne i pewne, że kwestie BIK-u czy zdolności kredytowej schodzą na drugi plan. Na pozytywną decyzję mogą więc liczyć także chociażby firmy nowe (w tym start-upy) czy przedsiębiorstwa znajdujące się przejściowo w trudnej sytuacji.

 

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz