Samochód jak wiele innych rzeczy lubi płatać figle. Jednak główną ich przyczyną jest zaniedbanie go przez jego właściciela. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie samochodu i naprawa na bieżąco wszystkich występujących usterek. A co, jeśli samochód się zepsuje i jedynym rozwiązaniem będzie odholowanie go na parking lub do mechanika?
Holowanie samochodów
Niegdyś ta metoda była bardziej popularna, jednak wraz z biegiem lat, rozwojem technologii motoryzacyjnej, coraz częściej zaczęły zepsute auta z ulic ściągać lawety. Wykorzystanie ich o tyle ułatwia życie kierowcy, że nie musi siedzieć za kółkiem swojego samochodu. Zamiast tego auto jest wciągane na naczepę lawety i bezpieczne odwożone do miejsca docelowego.
Nie wszystkich jednak stać na wynajęcie lawety lub tez ich ubezpieczenie nie obejmuje tego zakresu usług. Wtedy należy radzić sobie za pomocą linki holowniczej i liczyć na to, że któreś z przejeżdżających aut zechce nas odholować na parking.
Jakie jest konieczne wyposażenie do holowania samochodów?
Niezbędnym elementem, który ma służyć do holowania auta jest lina. Bez tego ani rusz. Należy ją dostosować odpowiednio do masy i typu samochodu. Do aut nieprzekraczających łącznej masy 3,5 tony wystarczy zwykła lina z tworzyw syntetycznych o długości około 5 metrów.
Zanim zaczniemy holowanie samochodu ważne jest odpowiednie umiejscowienie trójkąta ostrzegawczego. Powinien się on znajdować w każdym aucie, jednak życie często pokazuje, że jest wręcz odwrotnie. Dlatego przed jakimkolwiek koniecznie trzeba sprawdzić czy znajduje się on w schowku lub bagażniku. Podczas holowania należy umiejscowić trójkąt za tylną szybą po lewej stronie.
Kable rozruchowe również przydadzą się w samochodzie. Jeśli akumulator się rozładuje, a auto hol ma się odbywać po zmroku konieczne będzie ich użycie w celu jego podładowania i włączenia świateł pozycyjnych i kierunkowskazów.
Jak przygotować samochód do holowania?
Po upewnieniu się, że znajdują się w nim wszystkie niezbędne rzeczy należy, jak już wcześniej wspomniano, ustawić po lewej stronie, za tylną szybą trójkąt ostrzegawczy. W przypadku auto holu po zmroku należy włączyć światła pozycyjne. Wielu kierowców popełnia błąd i włącza światła awaryjne. Nie wolno tego robić!
Zamocowanie liny powinno być sprawdzone i umiejscowione tak, aby nie doszło do jej rozłączenia. Przyczepa się ją tylko w wyznaczone do tego miejsca czyli haki lub uszy holownicze.
Jakie zasady obowiązują podczas auto holu?
Kierowcy bezwzględnie muszą znajdować się w obu autach, z zachowaniem zasady, że w aucie holowanym powinien kierować bardziej doświadczony kierowca. Należy także pamiętać, aby lina była zawsze napięta, a zamiar zmiany pasa sygnalizowały obydwa pojazdy.
Ponadto trzeba zawsze pamiętać, że nie wolno holować auta z automatyczną skrzynią biegów. Unikać trzeba również dróg o natężonym ruchu, a podczas jazdy drogą dwu lub trzy pasmową jechać o ile to możliwe prawym pasem.
Jak widać holowanie auta to nie jest taka prosta sprawa. Jeśli jednak jest możliwość skorzystania z pomocy drogowej to lepiej ją wezwać. W większych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław jest mnóstwo firm oferujących takie usługi.