Blue Monday
Czas wolny

Toruń, miasto pierników i nie tylko

Statystyki ruchu turystycznego w Toruniu dowodzą, że miasto z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjne i kusi coraz większą liczbę osób do podróży właśnie tutaj. Liczba osób przybywających do Torunia w celach  turystycznych (na dłużej niż jeden dzień) z roku na rok znacząco wzrasta. Wypada się tylko cieszyć, że znakomite atrakcje miasta zyskują swoich zwolenników.

Toruń, miasto pierników i nie tylko

Toruń od dziecka kojarzy się ludziom z piernikami, jednak nie tylko  tych ciastem słynie to interesujące miasto lezące w województwie kujawsko-pomorskim.

Toruń jest obecnie miastem zadbanym i świadomym swoich wartości. Zespół Staromiejski jest najstarszą częścią Torunia, a zarazem główną atrakcją dla przybyszy. W jego obrębie, jak to bywa w starych centrach miast, stoi Ratusz Staromiejski – fenomenalny gotycki budynek, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Ratusz jest przykładem średniowiecznej architektury mieszczańskiej, znakomitym na skalę europejską. Zespół Staromiejski z Ratuszem mieści się na liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Turyści zwiedzający Toruń kierują obowiązkowo swoje kroki do Domu Kopernika. Jest to bardzo ładna zabytkowa kamienica, uznawana za miejsce przyjścia na świat Mikołaja Kopernika. Ciągnąc wątek astronomiczny – trzeba koniecznie zobaczyć toruńskie Planetarium. Kopuła planetarium odwzorowująca nieboskłon ma 15 aż metrów średnicy i należy do największych w Polsce. Planetarium mocno przyczynia się do popularyzacji kosmosu w Polsce. Jednym z ważniejszych pomników w Toruniu jest zatem oczywiście pomnik Mikołaja Kopernika, odsłonięty w 1853 roku. Wiedza i nauka liczy się w Toruniu bardzo mocno i liczyła od zawsze. To właśnie tutaj powstało pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W Toruniu na krócej i dłużej

Do Torunia przybywają turyści i studenci. Ci drudzy mają możliwość kształcenia się na licznych wydziałach Uniwersytety Mikołaja Kopernika. Studenci posiadają dobrą bazę kampusową, internaty i kwatery na stancję. Dla turystów Toruń proponuje luksusowe hotele i budżetowe hostele.

Toruń to miasto ze smakiem. Ze znakomitych restauracji można polecić takie chociażby jak Chleb i Wino – serwująca dania kuchni śródziemnomorskiej odnajdą się niej też dobrze wegetarianie. Drugą propozycją jest Spichrz, z bardzo dobrymi zupami w smakach wschodnioeuropejskich. Amatorzy ostrzejszych dań meksykańskich znajdą swoje miejsce w Restauracji Pueblo z grillem i środkowoamerykańskimi akcentami w daniach. Miłośnicy tradycyjnej polskiej kuchni w pięknym wydaniu powinni udać się natomiast do Restauracji Panorama.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz