Ile kroków dziennie dla zdrowia? Fakty i mity
O tym, ile kroków dziennie powinno się wykonywać, od lat krążą fakty i mity. Jak jest naprawdę? Ile kroków dziennie powinno się robić, by sprzyjać traceniu na wadze i poprawić stan zdrowia? Oto najważniejsze informacje, które warto wiedzieć zarówno, jeśli jest się osobą ćwiczącą, jak i tą, która dopiero chce rozpocząć wykonywanie regularnych aktywności.
Czy naprawdę trzeba robić 10 tysięcy kroków dziennie?
Średnia 10 tysięcy kroków dziennie nie jest wartością wyliczoną przez naukowców. Choć o tylu krokach słyszy się najczęściej, to wartość została wymyślona przez producenta zegarków, który chciał wypromować aktywność fizyczną po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Miało to miejsce w 1964 roku, więc jak można się domyślić, do tego czasu informacja tak głęboko zakorzeniła się w podświadomości ludzi, że trudno o niej zapomnieć.
Brdziej zbliżoną do prawdy informacją jest, jak podali naukowcy w 2021 roku, 9500 kroków dziennie. To taka ilość kroków zmniejsza ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. Osoby, które wykonują tyle kroków, mogą liczyć na nawet 50% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na ciężkie choroby serca, w porównaniu z osobami wykonującymi dwa tysiące kroków. Trzeba przyznać, że informacja ta jest porażająca.
Nie oznacza to, że koniecznie trzeba trzymać się limitu 9500 kroków. Wielu lekarzy podaje, że średnia od sześciu tysięcy w górę jest optymalna, by zachować zdrowie i wesprzeć odchudzanie. Nawet WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca (zdrowym osobom) wykonywanie od sześciu od ośmiu tysięcy kroków każdego dnia. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny robić od 3,5 do 5,5 tysięcy kroków dziennie.
Fakty i mity o chodzeniu – na spacerze i w miejscu
Niektórzy nie mają możliwości, by każdego dnia wykonywać blisko 10 tysięcy kroków na zewnątrz. Co zrobić w takim przypadku? Można chodzić w miejscu lub po domu. Niektórzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym i chodzą np. podczas oglądania serialu. Pomocna do tego będzie mata lub inne podłoże, które nieco odciąży stopy lub domowe bieżnie, coraz popularniejsze nie tylko wśród sportowców.
Jak wygląda spalanie kalorii w takim przypadku? W badaniu opublikowanym przez czasopismo Medicine & Science in Sport & Exercise wykazano, że chodząc w miejscu, w godzinę spala się około 258 kalorii, a 304 na bieżni. Różnica jest niewielka, dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli charakter pracy, opieka nad dziećmi czy inne obowiązki nie pozwalają na regularne spacery.
Ile kroków dziennie? Podsumowanie
Podsumowując, warto postawić na aktywność fizyczną bliską 9500 krokom dziennie. Do tego dobrze mieć na uwadze, że spacer na 10 tysięcy kroków jest równoznaczny treningowi trwającego blisko trzydzieści minut, jednak określenie dokładnej intensywności takiego treningu jest niemal niemożliwe. Mimo to, jeśli jest taka możliwość, oprócz spaceru warto zadbać o ćwiczenia, nie tylko na siłowni – ale także te w domu, np. jogę, rozciąganie czy fitness.