Zwyrodnienie stawów to przypadłość, która przyczynia się do wystąpienia przedwczesnej niesprawności. Podeszły wiek, duża nadwaga, a także wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, to tylko niektóre czynniki prowadzące do rozwoju zwyrodnienia stawów. Czy można zatrzymać tę chorobę?
Czym jest zwyrodnienie stawów?
Artroza, czyli inaczej zwyrodnienie stawów dotyka osób w średnim i podeszłym wieku. Objawy choroby są niezwykle uciążliwe, dlatego utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Przypadłość ta jest wynikiem starzenia się struktur stawów, a także występowaniem w kościach i stawach zjawiska biochemicznego. Przeprowadzone badania wykazały, że choroba ta może być również wynikiem obciążeń genetycznych.
Czynniki sprzyjające rozwojowi zwyrodnienia stawów:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- przeciążenie stawów,
- przebyte urazy i nieprawidłowe ustawienia kości po operacji,
- deformacje stawów.
Odpowiednia profilaktyka kluczem do sukcesu
Wielu z nas uważa, że zwyrodnienie stawów to przypadłość osób w podeszłym wieku, jednak w dużej części cierpią na nią osoby około 40 roku życia. Choroba ta w znaczącym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie, w wyniku czego przyczynia się do obniżenia jakości życia. W przypadku artrozy istotną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka.
Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?
Aktywność fizyczna
Dzięki regularnej aktywności fizycznej można na dłużej zachować sprawność. Ma to duże znaczenie w przypadku osób cierpiących na zwyrodnienie stawów objawiające się uciążliwymi bólami, a także ograniczeniem ruchów. Aktywność fizyczna nie tylko stanowi profilaktykę artrozy, ale również przyczynia się do spowolnienia choroby.
Odpowiednio zbilansowana dieta
Zbilansowana dieta to kolejny element mający duże znaczenie w profilaktyce, a także w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Istotne jest spożywanie posiłków bogatych w kwasy omega-3, białka, a także antyoksydanty. Zaleca się włączenie co codziennej diety warzyw, owoców, ryb morskich, nabiału i strączków.
Rehabilitacja
W przypadku osób cierpiących na artrozę kluczowym elementem jest rehabilitacja, dzięki której można znacząco złagodzić dolegliwości bólowe. Odpowiednie ćwiczenia to doskonały sposób na zredukowanie zaniku mięśni, odżywienie tkanek, a także poprawę ich ukrwienia. Rehabilitacja polegająca na naświetlaniu specjalistycznymi lampami przyczynia się do poprawy elastyczności mięśni, a ponadto zmniejsza ich sztywność. To doskonały sposób na złagodzenie uciążliwych objawów i spowolnienie postępującej choroby. Rehabilitacja odgrywa istotną rolę w przypadku urazów, gdyż zbagatelizowanie ich może przyczynić się do rozwinięcia choroby zwyrodnieniowej stawów.