Zdrowie i uroda

Zakupoholizm – miłość do zakupów, a może uzależnienie

Każda kobieta uwielbia zakupy. Sprawianie sobie nowych oraz modnych rzeczy to prawdziwy szał. Dzisiejsze czasy nie pozwalają zwolnić nikomu. Jeżeli chcesz być na topie musisz nadążać za trendami. Ciągła presja bycia na czasie przyprawi o zawrót głowy nawet najsilniejszego. Dlatego coraz częściej spotykamy się z pojęciem zakupoholizmu bądź shopoholizmu.

Co to jest zakupoholizm?

Otóż zakupoholizm to uzależnienie od zakupów.  Objawia się nadmiernym, kompulsywnym oraz nieprzemyślanym robieniem zakupów. Osoba chorująca na zakupoholizm posiada nieokreśloną chęć posiadania produktów, które niekoniecznie są jej potrzebne. Zakupoholizm ma podłoże psychologiczne. Osoba, która nabywa coraz większą ilość rzeczy jest życiowo sfrustrowana. Bardzo często kupno nowej rzeczy rekompensuje niepowodzenia życiowe. Pozwala na poprawę humoru i wprowadzenie w stan euforii chociaż na chwile. Zakupoholizm jest to uzależnienie, które działa na takiej samej zasadzie, jak alkoholizm czy narkomania. Tylko w tej formie nie potrafimy przejść obojętnie obok witryny sklepowej. Różnica jest tylko w rodzaju narkotyku. Dzisiejszy konsumpcjonizm oraz strategie sprzedażowe utwierdzają nas w przekonaniu, że musimy coś kupić. Różnego rodzaju bony, wyprzedaże czy gratisy napędzają mechanizm ciągłego nabywania. Długofalowe kupowanie po chwili euforii doprowadza do skrajnych negatywnych emocji. Niezadowolenie, obniżenie własnej wartości czy wyrzuty sumienia powoli nas niszczą.

Nie każdy, kto robi często zakupy jest zakupoholikiem

Człowiek posiada zdrowy rozsądek. Pomimo częstego nabywania dóbr każdy posiada tendencję do racjonalnego planowania wydatków. Robimy daną listę potrzebnych produktów, którą ustalamy z innymi członkami rodziny. Zakupoholizm pojawia się, gdy nie kontrolujemy  wydatków. Kupowanie pozwala nam na odstresowanie się i wprowadzenie w stan upojenia. Dzisiejsza era kart kredytowych zachęca do większych zakupów. Brak fizycznej namacalności pieniądza pozbawia nas kontroli nad wydatkami. Mając kartę, również możemy skorzystać z debetu.

Jak widzimy pokusy czają się na każdym kroku. To od nas zależy, czy będziemy w stanie się obronić. Zakupoholizm to uzależnienie, a więc choroba. Tak, jak inne ją również należy leczyć u specjalistów. Dzięki odpowiedniej terapii możemy pokonać nałóg. I przejście obok witryny, która reklamuje promocje nie kupując nic. Kupowanie z rozsądkiem będzie banalnie proste. Więc warto czasami podjąć monolog z samym sobą, aby móc zauważyć problem.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz