Biznes

Faktoring eksportowy dla proaktywnych firm – czym się wyróżnia? 

Szukanie nowych rynków zbytu jest nieodłącznym elementem rozwoju przedsiębiorstwa. Nierzadko okazuje się, że najlepszą opcją jest pozyskiwanie klientów zagranicznych. Choć taka sytuacja daje wiele możliwości, to stwarza także pewnego rodzaju zagrożenie. Kontrakty międzynarodowe bardzo często wiążą się z długimi terminami zapłaty za towary lub usługi. Jak w takim przypadku nie narazić się na utratę płynności finansowej? Zobacz, czym wyróżnia się faktoring eksportowy dla proaktywnych firm

Faktoring eksportowy dla proaktywnych firm – co to jest? 

Współpraca z międzynarodowymi klientami nierzadko wiąże się z długim oczekiwaniem na uregulowanie płatności. Okres oczekiwania na płatność może wynosić nawet 120 dni. W takim przypadku narażona zostaje płynność finansowa biznesu. Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i zapewnić swojej firmie środki na finansowanie bieżącej działalności? Popularnym rozwiązaniem jest usługa faktoringu eksportowego. Na czym ona polega? 

Usługa faktoringu eksportowego opiera się na przekazaniu kopii faktury faktorowi eksportowemu. Firma natomiast wypłaca nam zaliczkę w wysokości 90 proc. wartości faktury. Następnie faktor monitoruje stan finansowy kontrahenta i motywuje go do terminowej spłaty. Po uregulowania przez niego faktury przekazuje nam pozostałą część należności. Faktoring eksportowy jest więc korzystnym sposobem na pozyskanie funduszy na bieżącą działalność firmy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zatorów finansowych. 

Co więcej, faktoring eksportowy dla proaktywnych firm zapewnia bezpieczeństwo transakcji. Współpraca z faktorem to nie tylko usługa finansowania należności, ale także zarządzania wierzytelnościami, windykacją i weryfikacją finansowych możliwości naszego kontrahenta. 

Kiedy warto skorzystać z faktoringu eksportowego dla proaktywnych firm? 

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czym wyróżnia się proaktywna firma. Najprościej mówiąc, jest to przedsiębiorstwo, które dąży do rozwoju, poprzez poszerzanie swoich rynków zbytu o zagranicznych kontrahentów. Stały rozwój firmy jest kluczowy dla budowania silnej pozycji na rynku. Jednak takie działania nierzadko wiążą się także z ryzykiem. Między innymi długim czasem oczekiwania na płatności ze strony naszych klientów. W takim przypadku warto skorzystać z usługi faktoringu eksportowego. 

Dzięki tej usłudze możemy zapewnić naszym kontrahentom dogodne terminy płatności, jednocześnie nie narażając przy tym płynności finansowej naszego biznesu. Pamiętaj jednak, że faktorzy opłacają jedynie faktury, które nie są przeterminowane. 

 

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz