Biznes

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Pandemia wymusiła na nas wiele nowych rozwiązań. Do Internetu przeniosła się praca, szkoła, studia i zakupy. Chociaż sklepy internetowe nie są żadną nowością, to boom nowopowstałych witryn w 2020 roku był ogromny. Coraz więcej biznesów decyduje się na prowadzenie działalności tylko online. I nic w tym dziwnego. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala zaoszczędzić koszty związane z wynajmem lokalu, ale dzięki działalności internetowej możemy także dotrzeć do większej ilości klientów (i to w każdym zakątku świata). Zobacz ile kosztuje założenie sklepu internetowego.

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Szacuje się, że co miesiąc w Polsce powstaje nawet kilkaset nowych sklepów internetowych. Branża e-commerce jest jedną z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. A skoro tyle nowych sklepów może powstać, to oznacza, że nie jest to taki skomplikowany (ani kosztowny) proces jakby się mogło wydawać. Profesjonalny i w pełni działający sklep możesz założyć mając naprawdę niewielkie fundusze. Co to znaczy? Na start będziesz potrzebować między 1000 a 2000 zł. 

Oczywiście są to koszty początkowe. Samo założenie sklepu nie jest drogie, jednak jego prowadzenie również wymaga dodatkowych nakładów. Nie możesz zapomnieć o kampaniach reklamowych, promocjach, asortymencie i ewentualnych pracownikach. Jednak wszystko w swoim czasie. Zacznijmy od kosztów podstawowych.  

Koszt opłacenia domeny i serwera

Sklep internetowy możesz stworzyć na darmowych witrynach, takich jak WordPress, jednak rozbudowanie strony będzie już kosztować. Wdrożenie podstawowego oprogramowania to koszt od 1500 do 1800 zł. Następnie warto wykupić domenę. Są to niskie koszty, a dzięki temu nazwa strony będzie zaklepana tylko dla ciebie. Ceny domen z rozszerzeniem zaczynają się już od 50 zł. Kolejnym krokiem jest opłacenie serwera, czyli hostingu. Jest to miejsce, w którym przechowuje się sklep internetowy. Najtańszy hosting możesz wykupić już za 100-300 zł/rocznie. Jest on oparty na systemie WordPress i przeznaczony dla małych sklepów internetowych. Jest to tak zwany hosting współdzielony. Dla większych sklepów dobrym rozwiązaniem może okazać się hosting VPS lub Cloud, który kosztuje od 500 zł za rok. 

Wdrożenie form płatności 

Sklep nie może funkcjonować bez płatności internetowych. Wprowadzenie tego typu rozwiązań nie jest trudne, jednak trzeba pamiętać o istniejących prowizjach. Z tego właśnie względu musisz to wliczyć w stałe koszty prowadzenia sklepu internetowego. Także powyższe rzeczy, czyli domenę i serwer trzeba opłacać regularnie. Jednak dla dobrze prowadzonego sklepu, który będzie generować zyski, nie powinno stanowić to problemu.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz