Blog

Czy technologia może nam pomóc w nauce?

Zawsze przygotowując się do jakiegoś sprawdzianu czy egzaminu zadajemy sobie pytanie co wybrać: książki i notatki, czy lepiej skorzystać z Internetu. W sieci jest wszystko, jednak czy aby na pewno wpływa to korzystnie na efektywność nauki?

Pierwszy krok

Na początku trzeba sprawdzić co w ogóle posiadamy. Jeśli odkopiemy gdzieś notatki to już połowa sukcesu, gdyż nawet pojedyncze słowa pomogą nam w nauce i zaoszczędzeniu czasu, gdyż będziemy wiedzieć na jakich płaszczyznach się poruszać. Jeśli notatki na zajęciach prowadzimy w miarę sumiennie słuchając i wypisując to, co najważniejsze dalej nie powinno być problemów. Jednak, gdy znajdujemy parę potarganych kartek, na których jest kilka słów i przewaga dziwnych obrazków, to jeszcze nic straconego. Mając dobrze sporządzone notatki lub też nie, chcąc się dobrze przygotować, musimy je nieco rozbudować. I tu pojawia się problem. Skorzystać z pomocy Internetu, w którym w kilka minut znajdziemy to, co nam potrzeba, czy lepiej w tym celu udać się do biblioteki?

Książki

Biblioteka, miejsce, które w obecnych czasach nierzadko przeraża. Tyle książek, jak znaleźć tą odpowiednią, w której odszukam informacje, których potrzebuję? Bez obaw, zawsze znajdzie się tam pracownik, który pomoże, doradzi i poszuka odpowiednich pozycji. Tylko, że chwile później pojawia się kolejny problem: sterta książek ułożonych na biurku, przez którą trzeba jakoś przebrnąć. Nie ma co ukrywać, trochę czasu zejdzie zanim znajdziemy to co potrzebujemy, jednak czytając i najlepiej przepisując potrzebne treści, będziemy je zapamiętywać. Tak, przepisywanie również trochę czasu pochłania, ale lepiej przeczytać coś ze zrozumieniem i wypisać z tego kilka sensownych zdań, niż kserować książki, a i tak na koniec będziemy się uczyć metodą prawdopodobieństwa, gdyż okaże się, że jest tego tak dużo, że nauczenie się tego byłoby niemożliwe.

Internet

Jest w nim wszystko, dosłownie. Znajdziemy tam to co, nam jest potrzebne, ale i wiele zbędnych treści, które tylko zmarnują nasz czas. Jeśli wiemy czego szukać, będzie on bardzo pomocny, bo z łatwością dotrzemy do treści przetłumaczonych na nasz język, a nie ten trudny encyklopedyczny, gdzie pojęcia z pozoru banalne i oczywiste, stają się tak skomplikowane, że trzeba przeczytać je kilka razy, aby cokolwiek z tego zrozumieć. Szukając informacji w Internecie warto zastanowić się, czy strona z której w danym momencie się korzysta, jest godna zaufania, a prezentowane na niej treści są zgodne z prawdą. Totalnym bezsensem jest uczyć się jakiś głupot, szczególnie jeśli robimy to na ostatnią chwilę. Żeby nie było, że Internet to samo zło, to warto wspomnieć o tym, że od stosunkowo niedawna, biblioteki udostępniają swoje książki w sieci, dzięki czemu możemy szukać informacji w pewnych źródłach, bez wychodzenia z domu. Internet jest pomocny w nauce, jednakże trzeba z niego umiejętnie korzystać.

Ilość a jakość

Dużo nie zawsze oznacza dobrze. Masa papierów na kilka dni przed tym ważnym dniem sprawdzającym naszą wiedzę, nie będzie działała motywująco, a wręcz odstraszająco i stresująco, bo tyle trzeba się nauczyć… Prawda jest nieco inna. Im wcześniej zaczniemy się przygotowywać, sporządzać notatki, które będą krótkie, zwięzłe i na temat, tym szybciej uporamy się z tym materiałem w krótszym czasie. Słuchając i notując, bądź czytając i notując dużo szybciej zapamiętujemy dane treści, które gdzieś tam w głowie pozostaną i później okazuje się, że wszystko się pamięta.

Internet czy biblioteka?

Nie da się jednoznacznie określić. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Przy nauce na pewno będzie pomocny Internet, ale nie można zapominać o książkach. Najważniejsze jest to, aby forma była odpowiednia dla każdego z nas i o tym trzeba pamiętać. Jednak nie dowiemy się tego, jeśli nie będziemy próbować. Masz kiepskie wyniki? To znak, że może warto coś zmienić. Do dzieła! Póki jest jeszcze na to czas.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz